Kryebashkiaku i Nju Jorkut shtroi iftar për përfaqësuesit mysliman

Në kopshtin e rezidencës Gracie Mansion e cila i përket komunitetit mysliman në Nju Jork u ftuan në ifar nga Kryebashkiaku Bill de Bllasio.

Pas ngrënies së iftarit de Blasio ka theksuar rëndësinë e organizimit të kësaj ngjarje e cila është ndër më të rëndësishmet në Nju Jork.

Në fjalimin e tij ai ka kritikuar retoriken islamofobe të Presidentit amerikan Donald Trump, duke theksuar se Amerika dhe Nju Jorku nuk dëshiron që t’i përjashtoj dhe diskriminoj komunitetet në përgjithësi e myslimanët në veçanti.

De Blasio, i cili deklaroi se numri më i madh i myslimanëve në Shtetet e Bashkuara janë në Nju Jork dhe falënderoi myslimanët për kontributin e tyre.

“Mesazhi im për myslimanët në e Nju Jorkut është se ju ndiheni vetën tuaj të sigurt sepse jeni të dashur, të respektuar dhe të mbrojtur”, tha de Blasio.

Qendra Kulturore Islame Shqiptare, Organizata e Këshillit të Popujve, Islamic Relief USA, Korporata Vintage Food dhe Fondacioni Amerikan Zakat, Restoranti Turk Ali Baba në Nju Jork ishin sponzorët kryesorë të iftarit. /30Ditët/

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.