Sekreti që ndihmon agjëruesit të ndihen më të ngopur gjatë ditës

Gjatë muajit të Ramazanit, myslimanët agjërojnë nga agimi deri në muzg dhe kjo do të thotë që nuk hahet asgjë për më shumë se 10 orë, në varësi të sezonit.

Ndodh kur muaji i Ramazanit, për shkak të orëve të gjata të urisë, të bëhet edhe më i vështirë, por nëse përfshin ushqime që ndihmojnë për të kapërcyer urinë dhe etjen, atëherë ndihma është e madhe.
Profesor Oguz Ozyaral tha për Agjencinë Anadolu se lëngu i domates ndihmon agjëruesit të ndihen më të ngopur gjatë ditës dhe të jenë të shëndetshëm gjatë muajit të gjatë të Ramazanit.
“Lëngu i domates është mënyra më e mirë dhe më e ushqyeshme e frutave sepse ka shumë të mira shëndetësore. Ai përmban antioksidantë që parandalojnë sëmundje të panumërta duke përfshirë edhe kancerin. Përveç kësaj, lëngu i domates i ndihmon njerëzit të ndihen të ngopur deri në tetë orë. Pirja e lëngut të domates gjatë syfyrit është gjithmonë një zgjedhje e mirë“,- shton profesor Ozyaral.
Megjithëse lëngu i domates mund të mos jetë aq i shijshëm, mund t’i shtosh disa përbërës për t’ia ndryshuar shijen.
Prit gjashtë kokrra domate, dy gjethe selino, një qepë, gjashtë thelpinj hudhër, një piper të ëmbël dhe një djegës.
Vendosi të gjitha këto në mikser dhe shto dy lugë sheqer dhe një lugë gjelle kripë. Përzieji plotësisht.
Vendose përzierjen në një tigan, shto pak ujë dhe vloje. Pasi vlon, prite pak që të ftohet dhe fute edhe një herë në blender derisa çdo pjesë e vogël të zhduket.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.