Pas 40 vitesh muslimanët në jug të Filipineve fitojnë autonominë

Parlamenti i Filipineve ka miratuar një projekt-ligj mbi autonominë e Mindanaos

Parlamenti i Filipineve votoi Projektligjin për Rajonin Autonom Bangsamoro (BOL), i cili jep një autonomi të gjerë në krahinën Mindanao, e banuar nga Muslimanët Moro.

Media lokale "Phil Star" raporton se projektligji do të hyjë në fuqi pas dekretimit të presidentit Duterte.

Me këtë veprim autoritetet e Filipineve duan t'i japin fund krizës rebele shumëvjeçare në rajon.

Pas katër dekadave të konfliktit në të cilin më shumë se 120,000 njerëz humbën jetën, rebelët e Frontit për shpëtim i muslimanëve Moro (MILF) kanë nënshkruar në mars të vitit 2014 një marrëveshje paqeje me qeverinë e Filipineve.

Vitin e kaluar, MILF i propozoi Presidentit Douterteu miratimin e një ligji që do të siguronte një autonomi të gjerë për provincën muslimane Mindanao dhe ishujt e saj.

Në fund të prillit, Duterte tha se deri në fund të majit ligji do të miratohet ose në të kundërtën ai do të dorëhiqet nga funksioni i presidentit të shtetit.

Ai tha se duhet t’i jepet prioritet këtij projektligji sepse është lodhur nga përpjekjet për të zgjidhur mosmarrëveshjen e vazhdueshme në Mindanao.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.