Xhamia në maje të shkëmbit atraksion turistik

Në një lartësi mbidetare prej 3.200 metra në shkëmbin e quajtur Kirklar, xhamia tërheq besimtarët por edhe të apasionuarit pas natyrës, të cilët i bën të përjetojnë një atmosferë unike me mjegull të krijuar nga retë

Në rajonin e gjelbëruar të Detit të Zi turistët joshen nga një xhami e vendosur në majë të një shkëmbi, e cila si e tillë ofron një pamje spektakolare, shkruan Anadolu Agency.
E vendosur në mes të Bayburtit dhe Trabzonit, në një lartësi mbidetare prej 3.200 metra në shkëmbin e quajtur Kirklar, xhamia tërheq besimtarët por edhe të apasionuarit pas natyrës, të cilët i bën të përjetojnë një atmosferë unike me mjegull të krijuar nga retë.
Shumë njerëz vijnë këtu për të medituar dhe për tu gërshetuar me natyrën, duke ikur nga zhurma e qytetit dhe përditshmëria monotone.
Pas një ngjitjeje të madhe shkëmbore, vizitorët mund të shkruajnë përshtypjet e tyre në një fletore të vendosur brenda xhamisë.
“Ky vend krijon një ndjenjë përjetësie”, tha Nurten Balci, e cila rrëfen se kjo është hera e dytë që viziton këtë vend të veçantë.
“Padyshim, ky është një vend që patjetër duhet të vizitohet”, thotë Fatma Nur, e cila rrëfen se këtu ndjehet “jashtëzakonisht mirë”.
“Kirklar” është një shprehje që përdoret për njerëzit e urtë të cilët kërkojnë dhe gjejnë zgjidhje për çështjet shoqërore, ndërkohë që pikërisht kjo xhami, viti i ndërtimit i të së cilës nuk dihet, besohet se ka paraqitur vendtubim për njerëzit e tillë.Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.