Sistemi Diellor i gdhendur në minberin e Xhamisë së madhe në Bursa

Xhamia e madhe në qytetin Bursa të Turqisë është një objekt monumental me bukuri madhështore të arkitekturës islame.

Xhamia e Madhe (Ulu Camii) është ndërtuar në vitin 1399, në kohën e Sulltan Bejazitit I. E veçanta e kësaj xhamie është mimberi i saj i jashtëzakonshëm, i cili sipas mbishkrimit është ndërtuar ne vitin 1402 nga Mehmeti, i biri i Devakli Abdülaziz, i punuar me dru arre dhe pa asnjë gozhdë.
Në të është gdhendur sistemi ynë diellor me të gjitha planetet qe i njohim sot.
Planetet janë gdhendur në dru duke marrë parasysh distancën e tyre nga dielli dhe përmasat e tyre proporcionale. Gjëja interesante është se ka 9 planetë.
Duhet theksuar se sipas shkencës moderne një pjesë e madhe e këtyre planeteve janë njohur vonë.Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.