Tjetër xhami në zemrën e orthodoksisë botërore

Kryetari i bashkisë së Moskës, Sergej Sobjanin njoftoi lajmin e rëndësishëm të kësaj jave për muslimanët e Rusisë.

Në kryeqytetin e Rusisë do të ndërtohet një xhami të re në zonën e njohur si “New Moska”, rreth 20 kilometra nga Kremlini.

Është interesante se të gjitha detyrat e lidhura me xhaminë e re do të jetë nën juridiksionin e Moskës, nëpërmjet myftiut Albir Krganov.

“Vitin e ardhshëm do nisë puna me projektin konkret. Është gjë e mirë që xhamia e re të jetë 20 kilometra nga Kremlini, pasi do të lehtësojë mbipopullimin e qendrës së Moskës në raste Bajramesh”, tha myftiu.

Rusia, veç popullsisë musliman që trashëgon nga republikat kaukaziane, po njeh dhe një trend në rritje të orthodoksëve të pranojnë Islamin. /tesheshi.com/

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.