Në Prishtinë shënohet Dita ndërkombëtare e mbulesës

Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Mbulesës, gra dhe vajza me mbulesë kanë shpërndarë lule dhe kartolina në sheshet e Prishtinës, raporton KosovaPost.

Valbona Bytyqi, organizatore e marshit tha se përmes këtij aktivitete po mundohen të përqojnë mesazhin se edhe vajzat me shamia i përkasin kësaj shoqërie dhe nuk duhet të diskriminohen.

Sipas Bytyqit, përmes këtij aktiviteti synojnë të mbështesin edhe vajzat që bartin shamia.

“Ne jemi bijat e këtij vendi kemi lind dhe jetojmë këtu të trajtohemi njëjtë sikurse edhe vajzat e tjera pa shami”, tha ajo.

Pjesë e këtij aktiviteti ishte edhe Belkisa Lohaj, studente e mjekësisë. Ajo për KosovaPost ndau disa raste kur është diskriminuar vetëm për shkak se ka zgjedhur të bartë shami.

Organizimet e tilla për Ditën Ndërkombëtare të mbulesës pritet të jenë tradicionale.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.