Udhëheqësi i CDU-së: Po imagjinoj një musliman si kancelar në të ardhmen

Kreu i Bashkimit Kristian Demokrat gjerman (CDU) në Bundestag, Ralph Brinkhaus, tha se mund të imagjinonte që një musliman në vitin 2030 të bëhej kancelar nga kjo parti.

Në një intervistë me agjencinë e lajmeve Evangelical Idea, Brinkhaus tha se një musliman mund të bëhet kancelar i CDU-së në vitin 2030 nëse ai është një politikan i mirë dhe përfaqëson vlerat dhe qëndrimet politike të partisë.

Ai tashmë sheh shanse të mira për përparim në parti për politikanët që nuk janë të besimir të krishter.

“Në disa rajone vetëm një pjesë tjetër e popullatës i përket një kishe. Prandaj, muslimanët, të cilët përfaqësojnë vlerat tona – dinjitetin njerëzor, vetë-përgjegjësinë dhe solidaritetin – janë të mirëpritur të hyjnë në CDU”, tha Brinkhaus.

Në lindje të Gjermanisë, popullsia në shumicë nuk i përket asnjë prej dy kishave të mëdha. Së bashku me katolikët, në vitin 2018, vetëm 58 për qind e popullsisë gjermane përbëjnë ungjilltarët.

Vetëm në vitet e fundit këto kisha kanë humbur 660,000 besimtarë.

“CDU nuk është një bashkësi fetare dhe na dallon nga Kisha Katolike, për të cilën unë jam një anëtar”, tha ai.

Brinkhaus u zgjodh shtatorin e kaluar si kreu i ri i unionit sindikal në Bundestag, duke mposhtur kandidatin krejtësisht të papritur të kancelares Angela Merkel, Volker Kauder. /tesheshi.com/

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.