Zelandë e Re, transmetohet drejtpërdrejt ezani, kryeministrja citon profetin Muhamed

Xhumaja e parë në Zelandë të Re pas sulmit terrorist mbi xhamitë në Christchurch në të cilat u vranë 50 dhe u plagosën po aq muslimanë, u shënua me transmetimin e ezanit drejtpërdrejt në mediat shtetërore Radio “Zelanda e Re” (RNZ) dhe Televizionin “Zelanda e Re” (TVNZ), raporton Anadolu Agency.

Në mbarë Zelandën e Re janë mbajtur programe në shenjë përkujtimi dhe respekti ndaj viktimave të sulmit terrorist në xhaminë “Al Noor” dhe “Linwood”

Pasi përmes emetuesve publik u emetua ezani për namazin e xhumasë, në tërë vendin u mbajt dhënie respekt dy-minutësh për të vrarët.Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ishte pranishme në faljen e namazit të xhumasë në parkun Hagley në Christchurch.

Ardern në fjalimin e shkurtër para faljes së xhumasë, ku e citoi një hadith të të dërguarit Muhamed a.s, porositi se të gjithë besimtarët janë një trup.“I dërguari Muhamed ka thënë: ‘Besimtarët njëri-tjetrit i shfaqin respekt, dhembshuri dhe simpati dhe ata janë si një trup. Nëse një pjesë e trupit është e sëmurë, edhe pjesët e tjera të trupit i bashkangjiten dhimbjes’. Zelanda e Re është me ju. Në pikëllim ne jemi një”, tha Ardern.

– “Na thyen zemrat, por nuk jemi të mposhtur”

Imami i xhamisë Linwood, Alabi Lateef Zirullah, thirri ezanin, ndërsa hutben e mbajti imami i xhamisë Alnoor, Gamal Fouda, duke falënderuar kryeministren dhe Qeverinë e Zelandës së Re dhe gjithë qytetarët për mbështetjen e treguar.Duke theksuar se terrorizmi nuk ka ngjyrë, fe he komb, ai tha se pas sulmit terrorist u trgeua se Zelanda e Re është e pamposhtur.

“Bota te ne mund të sheh shembullin e dashurisë dhe unitetit. Zemra na është thyer, por nuk jemi të mposhtur”, tha ai.Një numër i madh i grave në Zelandë të Re iu përgjigjën thirrjes së kryeministres Ardern dhe në shenjë solidariteti me muslimanët sot vendosën shami.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.