Myftiu Tërnava viziton Reisin Rexhepi

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës myftiu Naim ef. Tërnava me një pjesë të kabinetit të tij qëndroi në selinë e Bashkësisë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut ku u prit nga Reis’ul Ulema Sulejman ef. Rexhepi

Me këtë rast Myftiu Tërnava, i ka dënuar sulmet e pashembullta të fundit që i kanë ndodhur Bashkësisë Fetare Islame të RMV dhe kreut të saj legal dhe legjitim, Reis’ul-Ulema h. Sulejman ef. Rexhepi.
Mysafirët nga Kosova thanë që Bashkësia Fetare Islame e RMV, Kreu i saj, të gjitha strukturat fetare, arsimore, kulturore etj. që janë në vartësi të saj, duhet të lihen të qeta qoftë nga institucionet e shtetit, qoftë nga personat e manipuluar nga politika ose nga grupacionet e nëndheshme, antinjerëzore dhe antifetare.
Ai më tej tha se BFI, konform ligjeve dhe Kushtetutës së vendit, duhet të ketë lirinë e punës dhe të veprimit dhe këtë prej tyre e kërkojnë të gjithë besimtarët islamë dhe të gjithë qytetarët e ndershëm që ia duan të mirën vendit, Republikës së Maqedonisë së Veriut.
Nga ana e tij Reis’ul-Ulema h. Sulejman ef. Rexhepi falenderoinmyftiun Tërnava për vizitën duke theksuar se bashkëpunimi
mes dy Bashkësive Islame do të vazhdojë edhe më në të mirë të besimtarëve./bislame/Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.