Së shpejti hapet xhamia, e cila do të thyej rekordin e xhamisë në Marok

Shumë shpejt në kryeqytetin e Algjerisë do të hapet xhamia më e madhe e Afrikës.

Kjo ndërtesë zë 400 mijë metra katror dhe është nga më të mëdhatë në botë.
Përveç kupolës masive, xhamia ka dhe minaren më të lartë në botë, 265 metra.
Ndërtimi është marrë përsipër nga Kompania Shtetërore e Ndërtimit të Kinës. Kostoja u vlerësua fillimisht 1.3 miliardë, por sot ka shkuar deri në 2 miliardë dollar.
Kjo xhami pritet ta thyej rekordin e xhamisë së Marokut, që deri më sot mbante rekordin për xhaminë më të madhe në Afrikë.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.