Kanadaja paraqet projekt-ligjin që ndalon simbolet fetare

Qeveria e provincës kanadeze Kuebek ka paraqitur një projekt-ligj që ndalon disa punonjës në institucionet publike që të bartin simbole fetare gjatë orarit të punës.

Ky vendimi ka shkaktuar protestë nga grupet për liritë civile dhe grupet muslimane.

Ky ligj, i cili u miratua në provincën kryesisht frëngjishtfolëse, përfshin gjykatësit, prokurorët, oficerët e policisë dhe mësuesit, por përjashton punonjësit e tanishëm qeveritarë dhe shërbyesit civil.

Për mësuesit e shkollave, media lokale raportoi se vetëm ata që janë punësuar pas 28 marsit nuk do të lejohen të mbajnë simbole fetare. Megjithatë, nëse një mësues i punësuar para 28 marsit dëshiron të promovohet, ai ose ajo nuk do të lejohej të mbajë simbole fetare

Qeveria shpreson të miratojë ligjin deri në verë.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.