Nisen besimtarët e parë kosovarë për Haxh

Dje në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari” në Prishtinë është nisur aeroplani i parë me besimtarë nga Kosova drejt Mekës për ta kryer obligimin e Haxhit.

Nga Kryesia e BIRK-ut, familjarë dhe të afërm dolën në aeroportin “Adem Jashari” në Prishtinë, për të përcjellur 216 haxhinjtë e ri drejt Qabesë. Bashkësia Islame e Republikës së Kosovës ka kryer të gjitha përgatitjet e duhura për udhëtimin e besimtarëve drejt vendeve të shenjta, Mekës dhe Medinës.Kryetari i BIRK-ut,
Myftiu Naim ef.Tërnava i cili është udhëheqës i haxhive duke u nisur në aeroport tha se të gjitha përgatitjet janë bërë me kohë dhe gjithçka është gati për të kryer këtë ritual.“Bashkësia Islame e Kosovës sikur edhe viteve të tjera ka bërë të gjitha përgatitjet për udhëtimin në vendet e shenjta. Besimtarët po realizojnë një nga ëndrrat e tyre që kanë pasur në vazhdimësi. E them me përgjegjësi të plotë se çdo përgatitje është bërë gjithçka është në rregull kësaj here edhe unë do të jem pjesë ku do të kalojmë këto 24 ditë së bashku. Do të lusim Zotin për ibadete për mirëqenie më të mirë për vendin tonë ku do të njihemi me delegacione nga bota mbarë”, tha myftiu Tërnava.
Elez Osmani, që po udhëtonte drejt vendeve të shenjta, tha se ndjehet i lumtur që iu mundësua shkuarja në haxh.”Në këto momente çdo njeri do të ndihej i lumtur po e kryejmë një përgjegjësi për mua ky vit është shumë me rëndësi se shkoj me haxh nga Kosova. Kam ardh nga New Yorku. Ky çmim ndoshta për gjepin e qytetarit të Kosovës në esencë mundë të doket paksa i lartë”, tha ai.
Nën organizimin e Kryesisë së BIRK-ut për vende të shenjta për të kryer haxhin sivjet do të udhëtojnë 1.080 besimtarë, në mesin e të cilëve 370 janë gra.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.