Myslimanët dhe hebrenjtë në Suedi të indinjuar nga thirrja për ndalimin e synetllëkut

Partia e qendrës, Karlstad, në Suedi, gjatë mbledhjes vjetore të partisë, votoi pro ndalimit të rrethprerjes (synetllëkut) së djemve në mungesë të një arsye zyrtare mjekësore.

Sipas zyrtarëve të kësaj partie, ndalimi i rrethprerjes ishte në përputhje me të drejtat e fëmijëve, dhe se nuk ka asnjë lidhje me fenë.
Kjo parti nuk është aktualisht pjesë e qeverisë, por ka partneritete me katër parti, përfshirë Partinë Liberale.
Hebrenjtë dhe muslimanët në Suedi kanë kritikuar vendimin e kësaj partie duke thënë se janë jashtëzakonisht të indinjuar nga thirrjet për ndalimin e rrethprerjes.
Kryetari i Këshillit të Komuniteteve Hebraike në Suedi, Aaron Verständig, u tha gazetarëve se ishte i tronditur nga vendimi.
“Jam shumë i befasuar dhe shumë i zhgënjyer. Kjo do të thotë, nëse propozimi bëhet realitet, se do të jetë plotësisht e pamundur të jetosh si hebre apo musliman në Suedi "”, tha ai.
Sipas ligjit suedez, nga viti 2001, djemtë mund të rrethpriten vetëm nga mjekë të kualifikuar ose nga një person me lejen e kërkuar të Bordit Kombëtar të Shëndetit.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.