Të shtëna me armë zjarri kundër xhamisë në Francë, dy të plagosur

Disa të shtëna me armë zjarri u shënuan pasditen e kësaj të hëne në xhaminë e Bayonne, në jugperëndim të Francës.

Krahas të shtënave u hodh edhe një bidon me benzinë në flakë, gjë që shkaktoi një shpërthim të fuqishëm.

Për pasojë dy persona mbetën të plagosur, ndërkohë që i dyshuar për ngjarjen është një 84-vjeçar, ish-kandidat i Front National, i cili u arrestua pranë banesës së tij.

I dyshuari që sipas mediave franceze ishte kandidat i Front National në zgjedhjet e vitit 2015, u identifikua si Cluade S., dhe ka plagosur rëndë dy persona me moshë 74 dhe 78 vjeç.

Ngjarja u shënua në xhami rreth orës 15.20, ndërkohë që i dyshuari u largua me makinë pas ngjarjes dhe më tej i vuri flakën edhe një makinë.

Xhamia e Bayonne u sulmua me molotov edhe në gusht të vitit 2017. /a.y/noa.al

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.