U mbajt programi “Xhamitë dhe nëpunësit fetar”

Mbrëmë në Prizren, në institutin “Yunus Emre”, u mbajt programi fetaro-kulturor me temën “Xhamitë dhe nëpunësit fetar”, i organizuar nga zyra për çështje fetare pranë Ambasadës së Republikës së Turqisë në bashkëpunim me Bashkësinë Islame të Kosovës.

Në këtë program morën pjesë këshilltari i Myftiut të Kosovës, Vedat ef. Sahiti, ambasadori i Turqisë në Kosovë, Cagri Sakar, konsulli Serdar Ozaydin, ish-deputetët e Kosovës, z. Fikrim Damka e znj. Muferah Sinik, kryetari i Mamushës, Abdulhadi Krasniqi, si dhe përfaqësues të institucioneve turke nga TIKA dhe MEARIF.

Programi filloi me leximin e një pjese nga Kurani fisnik, të cilën e lexoi hafëz Daut Lezi.

Këshilltari i Myftiut, Vedat ef. Sahiti, në fjalën e tij drejtuar të pranishmëve theksoi rolin e pazëvendësueshëm të xhamive në edukimin e brezave dhe ngritjen morale e shpirtërore të shoqërisë.

Ndërkaq, ambasadori i Turqisë në Kosovë, Cagri Sakar tha se xhamitë janë vende të shenjta, nga ku marrim mësimet e drejta fetare, janë vende në të cilat kultivohet atdhedashuria dhe mësohet morali i pastër.

Më pas programi vazhdoi me këndimin e kasideve nga nxënësit e institutit të hifzit “Emin Pasha” në Prizren, ndërsa duanë e hatmes për ulematë tanë e bëri kryetari i KBI të Prizrenit, Besim ef. Berisha.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.