Austri, koalicioni i ri do të ndalojë hixhabin për vajzat nën 14 vjeç

Marrëveshja e koalicionit midis Partisë Popullore Austriake (OVP) dhe Partisë së Gjelbër përfshin ndalimin e hixhabit në shkolla deri në moshën 14 vjeç dhe ndalimin parandalues ​​për emigrantët potencialisht të rrezikshëm, njoftuan media austriake.

Sipas mediave, masat janë pjesë, siç përshkruan udhëheqësi i OVP-së, Sebastian Kurz, i qëndrimit të tij të mprehtë për imigrimin e paligjshëm dhe “Islamin politik”.

Kurz dhe drejtuesi i të Gjelbërve, Werner Kogler, thanë më herët se ata kishin arritur një marrëveshje sipas së cilës udhëheqësi OVP do të bëhej përsëri kancelar.

Të dy palët do të publikojnë detaje të marrëveshjes gjatë gjithë ditës. Analistët thonë se nëse pretendimet e mediave konfirmohen, shumë përkrahës të Gjelbërve do ta kenë shumë të vështirë ta pranojnë.

Marrëveshja e koalicionit ende nuk është miratuar nga organi kryesor i Gjelbërve, të cilëve do t’u përkasin katër nga 15 ministri.

Partia Popullore Austriake mori 37.5 përqind të votave, ndërsa të Gjelbrit u renditën në vendin e katërt me 13.9 përqind. /tesheshi.com/

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.