Udhëheqësit fetarë kërkojnë që lutjet të kryhen në shtëpi

Autoritetet fetare në Lindjen e Mesme kanë bërë thirrje për anulimin ose kufizimin e tubimeve të lutjeve për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së koronavirusëve.

Në Kuvajt, udhëheqësit fetarë u kanë kërkuar muslimanëve të luten në shtëpi, duke thënë se shtetet e Gjirit janë duke rritur masat për të luftuar përhapjen e virusit të ri.

Në Jeruzalem, udhëheqësit e krishterë, myslimanë dhe hebrenj kanë thënë se lutjet do të vazhdojnë të mbahen në Tokën e Shenjtë, por kanë vendosur kufizime në tubime të mbyllura pasi ministria e shëndetit izraelit tha që tubimet nuk duhet të kalojnë 100 njerëz.

Nga Fondacioni i cili mbikëqyr ndërtimin e Xhamisë El-Aksa në Jeruzalemin Lindor, vendi i tretë më i shenjtë i muslimanëve, tha se ata kishin kërkuar nga njerëzit të luten në oborret e xhamisë dhe të shmangin turmat brenda vendeve fetare.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.