Mbyllet Kompleksi Al-aksa në Jeruzalem për shkak të korona virusit

Për shkak të përhapjes së korona virusit, kompleksi i Xhamisë Al-Aqsa në Jeruzalemin Lindor po mbyllet.

Drejtori i kompleksit të xhamisë al-Aksa, Omar al-Kiswani, tha të Dielën se lutjet do të vazhdojnë të mbahen jashtë. Nuk dihet se deri kur do të jetë i mbyllur kompleksi Al-Aqsa.

Për myslimanët, Al-Aksa përfaqëson faltoren e tretë më të rëndësishme.


Izraeli ka ndërmarrë masa domethënëse të udhëtimit dhe karantinës më shumë se një javë më parë, por numri i çështjeve të konfirmuara është dyfishuar në dy ditët e fundit, në rreth 200.

Të Shtunën, qeveria njoftoi se restorantet, qendrat, kinematë, palestrat dhe kopshtet e fëmijëve do të mbyllen. Shkollat dhe universitetet tashmë janë mbyllur deri në muajin tjetër.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.