Dietologja Suhejla Abazi: Uji me limon pastron gjakun, rritë përqëndrimin dhe forcon sistemin imunitar!

Dietologja shqiptare, Suhejla Abazi ka shkruar për dobitë e ujit me limon dhe ka porositur që ta përdorim sa më shpesh në kohë vere.
Ajo ka thënë gjithashtu se kjo pije e shëndetshme ndikon pozitivisht në organizmin e njeriut si dhe ndihmon në prodhimin e enzimave me shumë se çdo ushqim tjetër.
“Uji me limon rrit vetitë vetëshëruese të trupit, e përshkak se është pije detoksale, pastron mëlçinë nga toksinat si dhe parandalon sëmundjet e eshtrave”, ka thënë dietologja Abazi.
Për më tepër, thotë ajo, uji me lemon rritë përqendrimin dhe shpejton metabolizmin, ndihmon në shërimin e problemeve të tretjes. Ndër vetitë e mira të tij është se kjo pije e shëndetshme rigjeneron trupin dhe parandalon rrudhjet dhe varjet në lëkurë.


Më poshtë gjeni të radhitura dobitë e ujit me limon të cilat i ka renditë dietologja Suhejla Abazi:

1. Uji me limon ushqen çdo cep të trupit me elektrolitët e tij të pasur (kalium, kalcium dhe magnez).
2. Është i preferuari i mëlçisë; ndihmon në prodhimin e enzimave më shumë se çdo ushqim tjetër.
3. Pastron mëlçinë nga toksinat. Pra, është një pije detoks.
4. Forcon sistemin imunitar.
5. I rrit vetitë vetshëruese të trupit.
6. Rritë serotoninen. Gjendja jone emocionale është më e mirë.
7. Ndihmon kalimin e shqetësimeve, emocioneve negative e madje edhe depresionin.
8- Është i mirë për trurin. Rritë përqëndrimin .
9. Shpejton metabolizmin dhe ndihmon në sherimin e problemeve të tretjes. Trupi tretë më mirë lëndët ushqyese. E kjo donë të thotë humbje peshe.
10. Mund të kontrollon oreksin për shkak te përmbajtjes së fibrave.
11. Mund të parandalojë sëmundjet e eshtrave.
12. Pastron gurët në veshkë, gurët e tëmthit, gurët pankreatik dhe mbetjet e tepërta të kalciumit.
13. Pastron gjakun, venat dhe arteriet.
14. Është i mirë për shtypjen e lartë të gjakut. Rekomandohet të shtoni kripë himalaje ose kripë deti, në mënyrë që të ulet shtypja e gjakut.
15. Lehtëson shërimin e infeksioneve.
16. Në nyje tëhollon acidin urik. Është i mirë për dhimbje në nyje dhe gjunjë.
17. Është gjithashtu i mirë për dhimbjen e dhëmbëve dhe sëmundjet e mishrave të dhëmbëve.
18. Uji me limon rigjeneron trupin.
19. Është një antioksidant shumë i mirë. Mbështet prodhimin e kolagjenit të lëkurës. Ndihmon në parandalimin e rudhave dhe varjeve në lekurë .
20. Rritë pH-në e trupit në drejtim alkalik. Ai siguron që trupi të ketë pH te lartë për një kohë të gjatë. Niveli më i lartë i pH-së ulë aftësinë për zhvillime të sëmundjeve. As kanceri nuk mund të jetojë në një mjedis alkalik.


Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!

Video

Intervistë në Tv Syri Vision: Kryetari i KBI Gjakovë, Dr. Valon ef. Myrta