Xhamia e Lagjes Kusarë

Kjo xhami është e ndërtuar më 1770.

Në vitin1916 është bërë një adaptim në ballkonin e xhamisë dhe është rrethuar me murë koridori (në hyrje) me ç'rast janë përfituar dy dhoma, të cilat kan luajtur rolin e mejtepit. Është një xhami tipike e kësaj treve me një kulm karakteristik dhe me minaret të qëndrueshme mesatare, ku qartë vërehen gurët e saj katrorë. Ka një mejtep të vogël në të majtë dhe një minber njëshekullor të pandërruar. Xhamia mbyllet për 15 vjet gjatë periudhës komuniste, për t'u rihapur gjatë viteve 1990. më 1996 meremetohet nga xhemati dhe lagjja Kusar, të cilët menjëherë ia japin shkëlqimin që e pat. Kësaj xhamie iu grabitën një hektar që i takonin si vakëf, dhe në atë hapësirë ndërtohen afro 20 dyqane.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.