Xhamia e Re

Kjo xhami është ndërtuar në vitin1879, pra aso kohe ishte xhamia më e re e qytetit.

Ka një pozitë mjaft të bukur në qendër të qytetit, buzë lumit Krena, dhe nga mejtepi i saj shihet një pamje panorama. Kjo xhami për 25 vjet ishte e mbyllur nga organet shtetërore, ishte shndërruar në magazinë mallrash. Rihapet më 1992 nga xhemati i lagjes.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.