Pijet e gazuara shkaktarë të shumë sëmundjeve

Studimet e fundit tregojnë se vetëm dy kanaçe me pije të gazuar janë të mjaftueshme për të rritur rrezikun e diabetit, presionin e lartë të gjakut dhe të ndikojne në sëmundjet e zemrës.

Pirja e vetëm një doze prej 355 mililitra, mund të rrisë presionin e gjakut pasi përmban 14 gramë sheqer, më shumë sesa sasia ditore e rekomanduar.

Këto lëngje me nivelin e lartë të sheqerit, janë të njohura për shkak të obezitetit dhe çojnë në sëmundje kronike.

Konsumimi i pijeve të gazuara po rritet vazhdimisht në mesin e të gjitha grupmoshave në mbarë botën.

Tani, studiuesit kanë gjetur më shumë dëshmi se konsumi i vetëm një sasi të vogël brenda javës çon në rrezikun e sindromës metabolike.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.