Çaji nga majdanozi pastrues i veshkat tuaja

Veshkat kryejnë disa funksione vitale në trup, ku më të rëndësishmet përfshijnë filtrimin e gjakut nga toksinat dhe eliminimin e mbeturinave nëpërmjet urinës.

Megjithatë, disa zakone të të ushqyerit mund të çojnë në akumulimin e helmeve në trup, gjë që vë barrë shtesë mbi veshkat.
Hidratimi i duhur dhe detoksifikimi i rregullt i veshkave dhe mëlçisë janë thelbësore për ruajtjen e funksionit optimal të këtyre organeve vitale, transmeton Klan Kosova.
Dhe, ka një numër të bimëve, të tilla si majdanozi, që mund të parandalojnë sëmundjet e veshkave, formimin e gurëve në veshka dhe akumulimin e helmeve në trupin tuaj.
Si mund të ndihmojë majdanozi veshkat tuaja?

Majdanozi është i bollshëm në vitamina, si vitaminat K, A, C, si dhe minerale të tjera, ashtu si edhe hekur, prej të cilave varet funksioni i veshkave.
Përveç kësaj, majdanozi ka një gamë të efekteve medicinale që përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm: ka efekte anti-bakteriale, ul yndyrën e gjakut, parandalon toksicitetin e mëlçisë, zvogëlon hipertensionin, ul nivelin e sheqerit, rregullon ciklin menstrual dhe shumë të tjera.
Sipas mjekësisë holistike, majdanozi është jashtëzakonisht efikas në trajtimin e gurëve të veshkave.
Çaji i majdanozit rrit prodhimin dhe rrjedhën e urinës, të cilat mund të nxisin largimin e gurëve në veshka. Për më tepër, kjo recetë gjithashtu parandalon thithjen e kripës në indet e veshkave, gjë që gjithashtu pengon formimin e gurëve të veshkave.
E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ky çaj lufton ankthin dhe qetëson nervat.
Si ta përgatitni këtë çaj?

Përbërësit:

1 grusht gjethe majdanozi të freskëta
8 filxhanë ujë të filtruar
2 lugë gjelle mjaltë organik

Lëngu i gjysmë limoni të shtrydhur

Përgatitja:

Pastrojeni majdanozin dhe prejeni në copë më të mëdha. Vendoseni ujin të vlojë, kur të vlojë, vendoseni majdanozin e prerë më herët.
Lëreni të zihet për 10 minuta, dhe më pas lëreni të ftohet. Pas ftohjes, shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin.
Konsumojeni një deri dy filxhanë në ditë. Nëse keni përgatitur më shumë sasi të këtij lëngu, mbajeni në frigorifer dhe konsumojeni gjatë javës.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.