Shkencë

Aplikacion i ri nga OKB-ja për t’i ndihmuar fëmijët e uritur sirianë

Përdoruesit e telefonave të mençur në mbarë botën do të jenë në gjendje të ndihmojnë për t’u ushqyer fëmijët e refugjatëve sirianë me një aplikacion të ri të zhvilluar nga Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara (OKB), raporton Anadolu Agency.

Lexo me teper

Mrekullia shkencore në krahun e mizës

Është vërtetuar nga shkencëtaret se nuk ka dyshim në faktin se disa insekte kanë antibiotik natyral në krahët e tyre për t’i vrarë bakteret e rrezikshme, e prej këtyre insekteve është edhe miza ndërsa Profeti i Zotit, Muhamedi, alejhisselata uesselam, foli për këtë fenomen qysh para 1400 vjet…

Lexo me teper

Google do të shkrijë Chrome dhe Android në një platformë të vetme

Google po planifikon shkrijen e sistemeve të saj operative – Chrome OS dhe Android, në një platformë të vetme.

Lexo me teper

Programi që zbulon telefonatat me numër të fshehtë!

Merr fund kënaqësia për ata që bëjnë telefonata anonime në celular. Vjen tashmë shërbimi me anë të të cilit mund të zbuloni ngacmuesit apo kush fshihet pas një “numri të panjohur”.

Lexo me teper

Postimet e vjetra në Facebook shfaqen në kërkim

Facebook ka futur në motorin e saj të kërkimeve çdo postim publik të cilitdo prej nesh, pavarësisht se sa të vjetra mund të jenë. Kj olëvizje vjen pas përditësimit të vitit të kaluar që i bën të kërkueshme çdo postim individual. Por ajo ishte e kufizuar fillimisht vetgëm tek postimet e miqve.

Lexo me teper

IPhone 7 do të vijë me çipin e Intel

Sipas një raporti të fundit medial thuhet se Intel është duke ndërtuar një sistem të ri në çip (SoC), që do të përdoret në pajisjet e ardhshme iPhone të Apple.

Lexo me teper

Studim i ri: Zëri i nënës qetëson njejtë sikur përqafimi

Shkencëtarët amerikanë të Universitetit Wisconsin – Madison gjatë hulumtimeve në të cilat ishin përfshirë 61 vashëza, të moshës 7 deri në 12 vjet, kanë zbuluar se zëri i nënës ndikon për qetësim sikur përqafimi.

Lexo me teper

Telefoni juaj i mençur po ju dëmton trurin, ja cila është arsyeja

Telefonat e mençur janë duke e kalbur trurin e njeriut dhe e vetmja kurë është që telefonin ta mbani më shumë në xhep.

Lexo me teper

Një studim i ri shkencor zbulon se edhe sasia më e vogël e alkoolit dëmton zemrën

Një studim shkencor i Universitetit të Harvardit ka provuar si të gabuara studimet e mëhershme sipas të cilave kinse konsumimi i një pjese të vogël të alkoolit është shërim për zemrën.

Lexo me teper

Bëhet realitet çipi kompjuterik që vet shkatërrohet

Çipat që vetshkatërrohen nuk janë vetëm pjesë e filmave por ekzistojnë dhe në realitet. Inxhinierët e Xerox PARC kanë zhvilluar një lloj çipi që mund të shpërthejë dhe të shpërbëhet në copëza të vogla.

Lexo me teper