Kuriozitete

A e dini saktë se sa banorë ka aktualisht bota?

Rruzulli tokësor ka 7,7 miliardë banorë, thotë raporti i fundit i OKB për popullsinë, bërë publik ditën e hënë (17.06).

Lexo me teper

Njeriu, emrin e të cilit e kanë lexuar me miliona njerëz, por që pakë prej tyre a kanë parë

Othman Taha, njeriu i cili për vite me radhë është ai i cili shkruan Kuranin Famëlartën.

Kjo video e mrekullueshme tregon përbëtë njeri të madh të cilin pak veta e njohin edhe pse puna e tij ka përmasa të jashtëzakonshme mbarëbotërore.

Lexo me teper

Kur’ani 800-vjeçar tërheq vizitorët në veri të Turqisë

Një dorëshkrim i lashtë i Kur’anit i paraqitur në veri të Turqisë po tërheq më shumë vëmendje dhe vizitorë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, raporton Anadolu Agency (AA).

Lexo me teper

Fotoja e parë e Mekës nga viti 1888 u shit në ankand për 250,000 dollarë

Fotografia e parë e Mekës e regjistruar nga orientalisti i famshëm holandez Christiaan Snouck-Hurgonje, i cili spiunonte popullatën lokale pas pranimit të kalimit në Islam, u shit për 250,000 dollarë.

Lexo me teper

Një minare e rrallë në Tiranë: prej duri dhe e dalë nga çatia

Artan Shkreli, zv/ministër i Transporteve, por i apasionuar pas së vjetrës në arkitekturë e urbanistikë, duke qenë dhe i tillë në profesion, ka publikuar foton e rrallë të një xhamie që ka minare prej druri e jo vetëm.

Lexo me teper

UNESCO: Kurani libri më i lexuar në botë

Në Konferencën e 28-të të përgjithshme të UNESCO-s, të mbajtur në Paris, në vitin 1995, është marrë vendimi që çdo vit, më 23 prill, të shënohet Dita Botërore e Librit dhe e të drejtave të autorit, si datë simbolike në letërsinë botërore, sepse në këtë ditë në vitin 1616, kanë vdekur Miguel de Servantes (Cervantes) dhe Viliam Shekspir (William Shakespeare).

Lexo me teper

Hapet parku i parë botëror i Kur’anit në Dubai

Kohët e fundit në Dubai është hapur parku i parë botëror mbi vizionin e Kur’anit.

Parku i Shenjtë i Kur’anit shtrihet në mbi 64 hektarë tokë. Aty është vendi ku gjenden të gjitha bimët e përmendura në Kur’an.

Kompleksi përfshin shesh lojërash për fëmijë, teatër në natyrë, burime, kopshte në shkretëtirë, një oazë me palma, një liqen, vrapim, ecje dhe shtigje, si dhe një tunel të gjatë në të cilën janë vendosur ekrane që tregojnë historitë dhe mrekullitë e Kur’ani.
Projekti i cili ka kushtuar rreth 7.300.000 dollarë, ka për qëllim edukimin e publikut në lidhje me Kur’anin, mrekullitë dhe mesazhet e tij, të gjitha të shoqëruara nga audio dhe efektet vizuale.

“Parku i Kur’anit të Shenjtë është një nga projektet më prestigjioze të shoqërisë sonë. Njerëz nga e gjithë bota e jo vetëm nga Emiratet e Bashkuara Arabe, pritet ta vizitojnë atë “, tha Hussein Nasser, Menaxheri i Përgjithshëm i Bashkisë së Dubait.
“Parku është projektuar posaçërisht në përputhje me pikëpamjen islame të botës, për të ofruar mrekullitë e Kur’anit në një formë shumë surprizueze e joshëse për vizitorët”, shtoi ai.

Lexo me teper

Së shpejti hapet xhamia, e cila do të thyej rekordin e xhamisë në Marok

Shumë shpejt në kryeqytetin e Algjerisë do të hapet xhamia më e madhe e Afrikës.

Lexo me teper

Mrekullia e Krijuesit: Merimanga kërcyese

Të gjithë e dimë se merimangat i thurin rrjetat e tyre për t’i kapur insektet.

Lexo me teper

Mrekullia e Krijuesit: Peshku i “Rrejshëm”

Nëse shikojmë rreth vetit do të shohim se si Krijuesi u siguron ushqimin të gjitha krijesave të veta.

Lexo me teper