Kuriozitete

Gjeorgji, të burgosurit mund të shkëmbejnë burgun me manastir

Kriminelët në Gjeorgji mund t’i ndërrojnë uniformat e burgut me rrobat e priftit, sipas një programi të ri, që i lejon shkelësit e ligjit të vuajnë dënimin e tyre nëpër manastire.

Lexo me teper

Kinezja 101-vjeçare me një bri 6 cm

Një histori në kufijtë e absurdes vjen nga fshati i vogël kinez i Linlou, në provincën e Henan.

Lexo me teper

Fëmija kinez lind me bisht

Një vajzë në Hong Kong të Kinës lindi me bisht i cili për katër muaj iu rrit deri në 13 centimetra.

Lexo me teper

Trashaluqja dyvjeçare kineze peshon 41 kilogramë

Pang Ya është vetëm dy vjeçe por peshon 41 kilogramë.

Lexo me teper

Çorapet me erë të mirë

Nxënësit e shkollave të mesme në Sarajevë kanë shpikur dhe patentuar çorapet me erë të mirë – zgjidhje për të gjithë ata që kanë probleme të zbathen para të huajve, për shkak të erës jo të këndshme të çorapeve të tyre.

Lexo me teper

114 vjet mbi supe, ja njeriu më i vjetër në Shqipëri

Në zonën e ish kënetës në Durrës, jeton një almanak i vërtetë shekullor, i denjë për të qenë në librin guinness.

Lexo me teper

Qeni më i madh në botë

Qeni me mbi 110 kg nga Arizona i jep vërtetë kuptim shprehjes “Qeni i madh”.

Lexo me teper

Njeriu më i shkurtër i Nepalit në kërkim të rekordit botëror

Njeriu i cili është vetëm 56 centimetra i gjatë la vendlindjen e tij Nepalin të dielën në kërkim të njohjes së rekordit si njeriu më i shkurtër në botë.

Lexo me teper

Muri kinez zgjatet edhe për 700km

U zbulua një mur i ri i simbolit më të rëndësishëm të Kinës, Murit kinez që zgjatet deri në 700 km nga qyteti Saanshi deri në qytetin Gansu.

Lexo me teper

Angli, 13 vjeçarja me fytyrën e një plake

Zara Hartshorn është një adoleshente angleze, por përveç moshës ajo nuk ka shumë gjëra të përbashkëta me bashkëmoshataret e saj.

Lexo me teper