Kuriozitete

Zejtari, Ismail Ergun nga Balikesiri në Turqi, i cili merret me prodhimin e tespihëve të koleksionuar, punon dhe shet tespihë nga fragmentet e meteorit me çmim prej 30 mijë dollarë.

Sipas një studimi të kohëve të fundit, puna vullnetare është e dobishme për zemrën, edhe pse personi mund të jetë i shtyrë në moshë.

Në ditët e sodit, robotët konsiderohen si një arritje e madhe, pa të cilët do të ishte vështirë ta mendoje jetën.

Këto ditë, në rrjetet sociale është publikuar një foto tronditëse, ku shihet një qen i rrugës i cili në gojën e tij bartte një foshnje të sapolindur.

Në prag të përvjetorit të Betejës së Kulikovit në internet ishin publikuar fotot e përkrenarëve të perandorëve dhe princave ruse me ornamentet arabe, gjegjesisht me ajete nga Kur’ani dhe me shehadetin e shkruar.

Papirusi më i vjetër i shkruar nga njëri prej ashabëve (shok i pejgamberit a.s.), në këtë rast diktuar, dhe i cili është ruajtur deri sot është papirusi PERF nr. 555.

Partia suedeze e krahut të djathtë (SD), në hyrje dhe dalje të qytetit Karlskron, Suedi, ka vendosur një reklamë, ku shkruar se nuk e dëshirojnë ezanin në atë qytet, pasi një qendër islamike në atë qytet kishte marrë lejen që të ndërtoj minaren.

Duke pasur parasysh përqindjen e lartë të ngacmimeve seksual ndaj femrave në Egjipt, autoritetet kanë propozuar aktivizimin e taksive ngjyrë rozë vetëm për femra.

Artisti dhe dizajnuesi i famshëm arab ka paditur kompaninë zvicerane të orëve Omega SA për plagjiaturë, shfrytëzim të veprës së tij artistike, njofton gazeta franceze Quitiden de l'artit.

Një çift i sapomartuar në Turqi kanë bërë atë që shumë as nuk do ta kishin menduar.

Dr.Abdurrahman Al-Sumait është doktor i medicinës nga Kuvajti, lindur në vitin 1947.

Mehmet Kuruc (45) në Mynih ka një restorant të vogël turk. Ai ka mahnitur publikun me një mbishkrim që ka vendosur në derën e restorantit të tij.

Imami i xhamisë “Ferah Mahallesi Merkez Camii” e cila ndodhet në Stamboll të Turqisë, u ka bërë një surprizë të këndshme fëmijëve që ndjekin mësimin në këtë xhami.

Me qëllim që fëmijët të adaptohen më lehtë me ambientin e xhamisë, ai ka organizuar një lojë futbolli, për t’i gëzuar ata.

Në videon, të cilin mund ta shikoni edhe ju, shihet imami dhe një plak, duke luajtur futboll.

Në sfond shihen edhe fëmijët të cilët bëjnë tifo siç duket për mësuesin e tyre (imamin), teksa plaku bënë përpjekje ta mbroj “portën” e tij, nga goditjet e imamit.

12-vjeçare Elif Uzin, e cila jeton në qytetin Karapinar në Konia, Turqi arriti që brenda tre muajve ta mëson tërë Kur’anin përmendësh.

Në librarinë e Universitetit në Birmingem në Britani janë gjetur fragmente të një Kurani të para 1 370 vjetëve.

Valdet Hoti nga Podujeva kishte mbetur i befasuar me atë që i ndodhi një ditë.

Gjykata e Stambollit ka dënuar një person për shitjen e CD-ve pirate me pastrim të xhamisë në Stamboll, pasi u vërtetua se ai nuk ishte në gjendje të paguaj dënimin.

Australiani 78 vjeçar, James Harrison, për 60 vite me radhë ka shpëtuar jetën e mbi 2 milionë fëmijëve, të rrezikuar nga sëmundja e rezusit të gjakut.

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajib Erdogan ia dhuroi një monedhë ari me vlerë 1.100 dollarë shtetasit të Xhibutit, Abdurrezzak Dejame dhe gruas së tij Aisha Ahmed ngase ata ia plotësuan dëshirën që fëmijës së tyre t’ia vënë emrin Omer.

Ish-kryeministri britanik Winston Churchill në rininë e tij është interesuar shumë për botën muslimane, deri në atë masë, sa që në një kohë ka menduar të konvertohet në Islam, shkruan Telegrafi londinez.

Video

Intervistë në Tv Syri Vision: Kryetari i KBI Gjakovë, Dr. Valon ef. Myrta

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!