Aktualitete

Myftiu Tërnava dha mesazhin e ditës së xhuma në vigjilje të natës së madhe të Israsë e Miraxhit

Ne duhet ta lëmë politikën mënjanë, dhe të bashkohemi të gjithë së bashku si një komb dhe një familje. E ardhmja jonë do të jetë me e mirë dhe e ndritshme kur ne jemi të bashkuar.

Lexo me teper

Shoqata bamirëse Bereqeti, dega në Gjakovë vazhdon ti ndihmon familjet skamnore

Falë solidaritetit të njerëzve të vullnetit të mirë, ditëve të fundit kjo shoqatë, ka shpërndarë 500 pako me ushqim dhe materiale higjienike për familjet të cilat jetojnë në kushte të renda socio-ekonomike.

Lexo me teper

BIK ka ndërmarr një sërë masash për ndalimin e përhapjes së Coronavirusit

Në vazhdën e masave preventive për ta ndaluar përhapjen së pandemisë globale e njohur si Corona Virusit po ndërrmar edhe Kryesia e bashkësisë Islame e Kosovës

Lexo me teper

Komunikatë për opinion nga Bashkësia Islame e Kosovës

Falënderimi i takon Zotit në çdo gjendje dhe situatë. Paqja dhe mëshira e Zotit qoftë mbi Muhamedin a.s..

Lexo me teper

Kryetari i KBIGJ-së, Dr. Valon Myrta, ka marr pjesë sot në mbledhjen e jashtëzakonshme e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në Komunën e Gjakovës

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës, Dr. Valon Myrta, ka marr pjesë sot në mbledhjen e jashtëzakonshme e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në Komunën e Gjakovës, ku temë diskutimi ka qenë parandalimi i pandemisë globale COVID-19 apo të njohur si Koronavirusi.

Lexo me teper

Myftiu Tërnava priti në takim ministrin e Shëndetësisë Arben Vitia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim ef. Tërnava priti në takim Ministrin e Shëndetësisë Arben Vitia

Lexo me teper

Deklaratë e Myftiut Tërnava për pandeminë Korona Virus

Me vëmendje kam përcjellë situatën e krijuar me përhapjen e pandemisë globale të korona virusit në shtetet përreth nesh. Ka dashtë Zoti që deri më tash qytetarët tanë nuk janë prekur nga ky virus, por rreziku që edhe vendi ynë të preket nga ky virus, tashmë është real.

Lexo me teper

Kryetari i KBI në Gjakovë Dr.Valon Myrta, priti në takim këshilltarin e Myftiut, Vedat Sahiti

Kryetari i KBI në Gjakovë, Dr. Valon ef.Myrta, priti në takim drejtorin e drejtorisë për Haxh dhe Umre të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, njëherit këshilltar i Myftiut te Kosoves, Mr.Vedat ef.Sahiti me bashkëpunëtorë,

Ata e uruan Kryetarin Myrta për zgjedhjen në krye të KBIGJ-së, duke i uruar punë të mbarë dhe suksese.

Kryetari Myrta i falënderoi përzemërsisht mysafirët dhe e vlerësoi lartë vizitën e tyre.

Lexo me teper

Kryetari i KBI në Gjakovë, Dr. Valon Myrta, priti në takim përfaqësuesin për çështje fetare në Ambasadën e Turqisë Nevzat Akin

Kryetari i KBI në Gjakovë, Dr. Valon Myrta me bashkëpunëtorë priti në takim përfaqësuesin për çështje fetare në Ambasadën e Turqisë z. Nevzat Akin të shoqëruar nga Drejtori i Institutit të Hifzit "Medreseja e Madhe"-Gjakovë, Genqer Dirvari.

Lexo me teper

KBIGJ nderon me mirënjohje imamin Munir ef.Kurti

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë, në krye me Dr. Valon ef. Myrta, priti në një takim përshëndetës imamin e nderuar Munir ef. Salkurti, i cili vite me radhë ka ushtruar detyrën e imamit në disa xhami të qytetit të Gjakovës.

Lexo me teper