Aktualitete

Kryesia e BIK me shqetësim po përcjell ngjarjet me të cilat po përballet popullata e Halepit në Siri

Sot, pas namazit të drekës në xhaminë Hadum Aga në Gjakovë Këshilli Bashkësisë Islame Gjakovë organizoi ligjëratë fetare me rastin e ditëlindjes së Muhammedit a.s. me temën “Ardhja e Muhammedit a.s. si mëshirë për njerëzimin”

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), ka ogrganizuar sot në Gjakovë konferencën “Përfshirja e komunitetit në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm”

Sot, më 07.12.2016, Myftiu i Kosovës Naim ef. Tërnava i shoqëruar nga Ahmet Sadriu, Vedat Sahiti dhe Fatmir Iljazi vizituan sot Gjakovën.

Në amfiteatrin e Fakultetit të Shkencave Islame në Shkup u zhvillua Konferencën e tretë shkencore kushtuar kolanës së Zanit të Naltë, me titull, "Zani i Naltë - Thesari kulturor, fetar e kombëtar", organizuar nga Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë

Me rekomandim të myftiut Tërnava sot, e xhuma më 11.11.2016, në të gjitha xhamitë e Kosovës, u mbajt hutbeja kushtuar sigmatizimit nga shoqëria kosovare të grave të dhunuara nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë

Në manifestimin e organizuar me rastin e 65-vjetorit të themelimit të Medresesë së Mesme “Alauddin” në Prishtinë morën pjesë krerët e BI të Kosovës, përfaqësues të Ministrisë së Arsimit, profesorë, nxënës dhe mysafirë tjerë nga jeta politike, kulturore dhe arsimore

Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava mori pjesë në takimin e udhëheqësve të bashkësive fetare në Kosovë, që u mbajt më 21 tetor, ku të gjithë krerët fetarë bën thirrje për tolerancë dhe solidaritet

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, me rastin e 30-vjetorit të daljes së revistës "Dituria islame", në gjysmën e parë të muajit nëntor 2016, në Prishtinë organizon sesionin shkencor

Krerët e Bashkësive Islame të Kosovës dhe Bosnjës janë zgjedhur në mesin e 500 muslimanëve më me ndikim në botë për vitin 2017

Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, i shoqëruar nga bashkëpunëtorët, ka takuar sot kryetarin e Mitrovicës, Agim Baftirin nga i cili u informuar për projektin që ka nis të realizohet për rivitalizimin e Urës mbi lumin Ibër

Të dielën me dt. 25.09.2016 në Medresenë e Madhe të Gjakovës, Këshilli i Bashkësisë Islame Gjakovë ka bërë shpërndarjen e mishit të kurbanit të sjellur nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës.

Në aksionin e Bashkësisë Islame të Kosovës të xhumasë së 12 gushtit për ndihmë banorëve të lagjes Hasanbeg të Shkupit të cilët pësuan nga përmbytjet dhe vërshimet, nëpër xhamitë e Kosovës u grumbulluan gjithsej 145.961.91 euro, të cilat nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës i janë transferuar Shoqatës Humanitare "Hilal" të Bashkësisë Islame të Republikës së Maqedonisë.

Me vëmendje, shqetësim e dhimbje kemi përcjell gjendjen e krijuar nga përmbytjet e ditëve të fundit në lagjet e Shkupit

Sot, më 03.08.2016, në sallat e Universitetit të Jordanit, studenti nga Gjakova, Valon Myrta, me sukses të shkëlqyeshëm mbrojti disertacionin e doktoraturës, me ç’rast edhe fitoi titullin Doktor shkence

Të shtunën, më, 23.07.2016, në ambientin e Medresesë së Mesme “Alaudin” në Prishtinë, u mbajtën “Garat e Njohurive Fetare” në nivel të Bashkësisë Islame të Kosovës.

Të enjten, më 23.06.2016, Departamenti i të Rinjve i BIK-ut, për nder dhe respekt të muajit të bekuar të Ramazanit shtroi iftar, në ambientin e “Villa Gërmia” në Prishtinë, për përfaqësuesit e degëve të Departamentit të të Rinjve nëpër këshillat e bashkësisë Islame të Kosovës, për përfaqësuesit e Parlamentit Studentorë të Universitetit të Prishtinës, Kryetarë, antarë të senatit, , profesorë te Medresesë “Alaudin”, pjesëtarë të njesive elite të Policisë së Kosovës, përfaqësues të ndryshëm të organizatave joqeveritare, e të ftuar të tjerë etj.

Në organizim të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, në Prishtinë, në Hotelin Swiss Diamond të enjten në mbrëmje u mbajt Konferenca shkencore “Zani Naltë” – një shekull në shërbim të dijes.

Kryesia e BIK-ut në bashkëpunim me Ambasadën e Emirateve të Bashkuara Arabe në Podgoricë, ditën e hëne në Pejë kanë shtruar iftar për imamët e rajonit të Dukagjinit

Egzon Ibrahimi është duke e përfaqësuar denjësisht Republikën e Kosovës si i deleguar nga Bashkësia Islame e Kosovës në garat kuranore në konkursin ndërkombëtare të leximit të Kuranit që po mbahet në Stamboll të Turqisë.

Video

Fjalimi i drejtorit të Institutit për Hulumtime dhe Studime Islame, Sabri ef. Bajgora me rastin e përurimit të këtij Instituti

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!