Aktualitete

Të mërkurën pasdite u përurua kompleksi i rinovuar i oborrit në Xhaminë e Sinan Pashës në Prizren

Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava, priti të martën një delegacion nga Asambleja Kombëtare e Kuvendit të Madh të Turqisë, të kryesuar nga zëvendëskryeministri i Turqisë, z.Emrullah Isler

Më datë 16 prill, Medreseja Alauddin në Prishtinë përzgjodhi nxënësit më të dalluar në nivel klase dhe shkolle, në mesin e të cilëve edhe Alban Doli nga Gjakova

Kosova dhe populli i saj nuk kanë nevojë për interpretime të ngushta dhe ekstreme të parimeve fetare

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës miratoi statutin e "Kosova Halal Institute" dhe të Institutit për Trashëgimi Kulturore Islame

Medreseja Alauddin në Prishtinë këtë vit priti ngrohtësisht garuesit e Garave të Kur’anit 2014, për nxënësit në nivel shkolle

Kuvendi i Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës miratoi Raportin e punës së Kryesisë dhe Llogarinë Përfundimtare për vitin 2013

Në një atmosferë të mirë filluan Garat e Kur’anit 2014 për nxënëset e Medresesë Alauddin të Prishtinës dhe paraleles së saj të ndarë fizike në Prizren

Allahu nderon familjen Mula nga Gjakova me një hafiz të Kuranit

Me organizimin e përbashkët të ekipeve të agjensioneve të Kombeve të Bashkuara në Kosovë mbi dhunën në familje, Agjensionit për popullsi të Kombeve të Bashkuara dhe Bashkësisë Islame të Kosovës, sot në ambientet e hotelit “Qarshia e Jupave” në Gjakovë u organizua tryeza shkencore me temën “Ligjet e Kosovës për barazi gjinore dhe kundër dhunës në familje”.

Dje, në Institutin e Hifzit “Medreseja e Madhe” në Gjakovë, 13 nxënës filluan memorizimin e Kur’anit famëlartë.

Me rastin e gjashtë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës,të dielën në xhaminë e fshatit Kraishtë të Lipjanit është ndërmarrë një aksion për dhurimin vullnetarë të gjakut.

Telegram ngushëllimi me rastin e vdekjes së shefes së grupit parlamentar të AKR-së në Asamblenë Komunale të Gjakovës, zonjës Gjylgjyzare Karaxhija-Xharavina

Të hënën mbrëma, në restaurantin „LA VILLA“, kryetari i KBI në Gjakovë, Ahmet ef.Hoxha, mori pjesë në solemnitetin e organizuar nga kryetarja e komunës së Gjakovës, znj.Mimoza Kusari Lila, me rastin e emërimit të saj në postin e të parës së Komunës së Gjakovës.

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë i ofron ndihmë simbolike Këshillit të bashkësisë Islame në Istog, për ndërtimin e xhamisë në fshatin Terbuhovc

Këshilli i Bashkësisë Islame në bashkëpunim me Diyaneti turk ka bërë shpërndarjen e mishit të kurbanit për nevojtarët e komunës së Gjakovës

Myftiu i Stambollit, prof.dr.Rahmi Yaran, i shoqëruar nga ndihmës myftiu i Stambollit për marrëdhënie me jashtë, Sabri Demir dhe Myftiu i Bajram Pashës vizituan sot Këshillin e Bashkësisë Islame në Gjakovë

Me datë 17 Ramazan të vitit 1434h/2013, Allahu nderoi familjen Rrustemi me një hafuz

Sot, në hapësirën midis Postës kryesore dhe Shtëpisë së Shëndetit, në Ulpianë, u vu guri i themeli i Xhamisë qendrore në Prishtinë

Video

APEL PËR NDIHMË për familjen 6 anëtarëshe nga Demjani, Gjakovë

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!