Aktualitete

U mbajt takimi i Dytë Organizuar nga OSCE për promovimin e dialogut ndër fetar dhe pajtimit mes rinisë në Kosovë

Në Prishtinë filloi implementimi i marrëveshjes mes Bashkësisë Islame të Kosovës dhe Qendrës Kulturore "Yunus Emre" për realizimin e digjitalizimit e dorëshkrimeve orientale me grafi arabe që ruhen në Bibliotekën e Bashkësisë Islame të Kosovës

Të premten, para namazit të xhumasë në Mitrovicë, me manifestim solemn u bë përurimi i xhamisë madhështore “Bajram Pasha-Isa Beg”, e ndërtuar vetëm për 16 muaj në themelet e Xhamisë “Isa Beg” apo si ka qenë e njohur “Xhamia e Zallit”

Kryetari i komunës së Osman Gazit nga Turqia, z. Mustafa Dundar i shoqëruar nga Kajmekami, asambleist dhe akademik vizitën e tyre në Kosovë e nisen me qëndrimin e tyre në selinë e BIK

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava i shoqëruar nga këshilltari i Kryesisë, Vedat Sahiti më 9 dhe 10 qershor qëndruan në vizitë dy ditore në Ankara me ftesë të Drejtorisë së Përgjithshme të Vakëfeve të Turqisë

Me keqardhje e mora lajmin për tragjedinë në Termocentralin "Kosova A", ngushëlloj familjarët , të afërmit dhe shokët e viktimave që pësuan sot në vendin e punës

Dje në sallën e Fakultetit të Studimeve Islame (FSI) u mbajt një ligjëratë nga prof.dr. Xhasir Al Aude, njëherit anëtarë i Unionit Botërorë të Dijetarëve musliman

Të premten, Myftiu i Kosovës Mr. Naim Tërnava ka pritur në selinë e Kryesisë së BIK një grup të rinjsh nga 9 vende të BE që po ndjekin në Prishtinë trajnimin "Ne Besojmë në Unitet së Bashku!", të organizuar nga organizata joqeveritare "Ligo Lex legis".

Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava, të mërkurën priti në takim një delegacion të Asamblesë Konsultative të Arabisë Saudite, i përfaqësuar nga Komisioni Parlamentar i Miqësisë, Arabi Saudite-Kosovë, kryesuar nga Abdullah Hamoud Al Harbi.

Me ftesë të Kryesisë së BIK, për vizitë pune në Kosovë qëndroi një delegacion nga EBI

Nga data 24 deri më 28.04.2014, Departamenti i Gruas i BIK-së vazhdoi me ligjëratat e rregullta nëpër xhamit e Prishtinës

Në një akademi përkujtimore të organizuar nga Komuna e Gjakovës dhe Shoqata “27 Prilli 1999-Meje”, të dielën më datë 27 prill, u shënua pesëmbëdhjetë vjetori i masakrës së Mejës

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, në mbledhjen e mbajtur më 26 prill 2014 të kryesuar nga Myftiu, Naim Tërnava, debatoi për shqetësimet e shprehura nga ana e Byrosë për Siguri Diplomatike e DASH, në prag të festës së Pashkëve, në të cilin fitet për rritjen e ekstremizmit me bazë fetare në Kosovë.

Të mërkurën pasdite u përurua kompleksi i rinovuar i oborrit në Xhaminë e Sinan Pashës në Prizren

Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava, priti të martën një delegacion nga Asambleja Kombëtare e Kuvendit të Madh të Turqisë, të kryesuar nga zëvendëskryeministri i Turqisë, z.Emrullah Isler

Më datë 16 prill, Medreseja Alauddin në Prishtinë përzgjodhi nxënësit më të dalluar në nivel klase dhe shkolle, në mesin e të cilëve edhe Alban Doli nga Gjakova

Kosova dhe populli i saj nuk kanë nevojë për interpretime të ngushta dhe ekstreme të parimeve fetare

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës miratoi statutin e "Kosova Halal Institute" dhe të Institutit për Trashëgimi Kulturore Islame

Medreseja Alauddin në Prishtinë këtë vit priti ngrohtësisht garuesit e Garave të Kur’anit 2014, për nxënësit në nivel shkolle

Kuvendi i Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës miratoi Raportin e punës së Kryesisë dhe Llogarinë Përfundimtare për vitin 2013

Video

Fjalimi i drejtorit të Institutit për Hulumtime dhe Studime Islame, Sabri ef. Bajgora me rastin e përurimit të këtij Instituti

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!