Aktualitete

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë, në vazhdën e masave për parandalimin e përhapjes së pandemisë Covid19, ka vazhduar edhe sot me dizenfiktimin e xhamive dhe objekteve tjera të KBIGJ-së.

Në vazhdën e masave preventive për ndalimin e përhapjes së pandemisë globale të njohur si Corona Virus, Këshilli i Bashkësisë Islame n Gjakovës ka filluar sot me dizenfiktimin e xhamive dhe objeteve tjera të KBIGJ-së.

Ne duhet ta lëmë politikën mënjanë, dhe të bashkohemi të gjithë së bashku si një komb dhe një familje. E ardhmja jonë do të jetë me e mirë dhe e ndritshme kur ne jemi të bashkuar.

Falë solidaritetit të njerëzve të vullnetit të mirë, ditëve të fundit kjo shoqatë, ka shpërndarë 500 pako me ushqim dhe materiale higjienike për familjet të cilat jetojnë në kushte të renda socio-ekonomike.

Në vazhdën e masave preventive për ta ndaluar përhapjen së pandemisë globale e njohur si Corona Virusit po ndërrmar edhe Kryesia e bashkësisë Islame e Kosovës

Falënderimi i takon Zotit në çdo gjendje dhe situatë. Paqja dhe mëshira e Zotit qoftë mbi Muhamedin a.s..

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës, Dr. Valon Myrta, ka marr pjesë sot në mbledhjen e jashtëzakonshme e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në Komunën e Gjakovës, ku temë diskutimi ka qenë parandalimi i pandemisë globale COVID-19 apo të njohur si Koronavirusi.

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim ef. Tërnava priti në takim Ministrin e Shëndetësisë Arben Vitia

Me vëmendje kam përcjellë situatën e krijuar me përhapjen e pandemisë globale të korona virusit në shtetet përreth nesh. Ka dashtë Zoti që deri më tash qytetarët tanë nuk janë prekur nga ky virus, por rreziku që edhe vendi ynë të preket nga ky virus, tashmë është real.

Kryetari i KBI në Gjakovë, Dr. Valon ef.Myrta, priti në takim drejtorin e drejtorisë për Haxh dhe Umre të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, njëherit këshilltar i Myftiut te Kosoves, Mr.Vedat ef.Sahiti me bashkëpunëtorë,

Ata e uruan Kryetarin Myrta për zgjedhjen në krye të KBIGJ-së, duke i uruar punë të mbarë dhe suksese.

Kryetari Myrta i falënderoi përzemërsisht mysafirët dhe e vlerësoi lartë vizitën e tyre.

Kryetari i KBI në Gjakovë, Dr. Valon Myrta me bashkëpunëtorë priti në takim përfaqësuesin për çështje fetare në Ambasadën e Turqisë z. Nevzat Akin të shoqëruar nga Drejtori i Institutit të Hifzit "Medreseja e Madhe"-Gjakovë, Genqer Dirvari.

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë, në krye me Dr. Valon ef. Myrta, priti në një takim përshëndetës imamin e nderuar Munir ef. Salkurti, i cili vite me radhë ka ushtruar detyrën e imamit në disa xhami të qytetit të Gjakovës.

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës Valon ef.Myrta priti në takim Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini.

Me 28 shkurt Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, dhe Mirza As Saeg, shef i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe njëherësh edhe anëtar i Fondacionit Al Maktoum nga Dubai, kanë mbajtur konferencë për medie.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti priti në takim kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim ef. Tërnava.

Kyetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë priti në takim delegacionin e kryesuar nga Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe( EBA) dhe njëherësh është edhe anëtari i Fondacionit Al Maktoum në mënyrë solemne përuruan projektit –ndërtesës së Këshillit të BI të Kamenicës.

Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë dhe delegacioni i kryesuar nga Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe( EBA) dhe njëherësh është edhe antar i Fondacionit Al Maktoum nga Dubai në mënyrë solemne përuruan objektin vakufnor për Këshillin e BI të Kaçanikut.

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë, mbajti sot mbledhjen e regullt, të cilën e hapi dhe e kryesoi kryetari Dr. Valon ef.Myrta

Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë dhe delegacioni i kryesuar nga Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe( EBA) dhe njëherësh është edhe antari i Fondacionit Al Maktoum në mënyrë solemne përuruan projektit –ndërtesës së Këshillit të BI të Kamenicës.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës mbajti sot mbledhjen e rregullt, të cilën e hapi dhe e kryesoi kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava

Video

Dokumentar -IMAMI ATDHETAR- Mulla Mustafë ef.Dervisholli

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!