Aktualitete

Myftiu Tërnava priti ambasadoren belge, zonjën Anick Van Calster

Myftiu i Kosovës,mr. Naim Tërnava priti dje ambasadoren e Mbretërisë së Belgjikës në Bullgari, jorezidente në Republikën e Kosovës, zonjën Anick Van Calster, të cilën Myftiu e falënderoi për vizitën dhe kontributin e saj për Kosovën.

Lexo me teper

Mitrovica me xhaminë më madhështore në vend

Të premten, para namazit të xhumasë në Mitrovicë, me manifestim solemn u bë përurimi i xhamisë madhështore “Bajram Pasha-Isa Beg”, e ndërtuar vetëm për 16 muaj në themelet e Xhamisë “Isa Beg” apo si ka qenë e njohur “Xhamia e Zallit”

Lexo me teper

Myftiu Tërnava priti kryetarin e DIANET-it Mehmet Gyrmez

Myftiu i Kosovës, mr. Naim Tërnava, priti të premten paradite në selinë e Kryesisë së BIK në Prishtinë, kryetarin e DIANET-it, prof. dr. Mehemt Gyrmez, të cilin e falënderoi për vizitën dhe mbështetjen e vazhdueshme të BIK e të Kosovës.

Lexo me teper

Një delegacion nga komuna e Osman Gazit viztoi BI të Kosovës

Kryetari i komunës së Osman Gazit nga Turqia, z. Mustafa Dundar i shoqëruar nga Kajmekami, asambleist dhe akademik vizitën e tyre në Kosovë e nisen me qëndrimin e tyre në selinë e BIK

Lexo me teper

Myftiu Tërnava vizitoi Drejtorinë e Përgjithshme të Vakëfeve të Turqisë

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava i shoqëruar nga këshilltari i Kryesisë, Vedat Sahiti më 9 dhe 10 qershor qëndruan në vizitë dy ditore në Ankara me ftesë të Drejtorisë së Përgjithshme të Vakëfeve të Turqisë

Lexo me teper

Deklaratë e Myftiut me rastin e tragjedisë në termocentralin "Kosova A"

Me keqardhje e mora lajmin për tragjedinë në Termocentralin "Kosova A", ngushëlloj familjarët , të afërmit dhe shokët e viktimave që pësuan sot në vendin e punës

Lexo me teper

Deklaratë për opinion nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, në mbledhjen e vet të rregullt, të mbajtur më 31 maj 2014, përveç tjerash debatoi edhe për tendencën e implikimit të disa të punësuarve të saj në fushatën elektorale për zgjedhjet e 8 qershorit

Lexo me teper

Princi i Jordanisë takoi bashkërisht prijësit fetar të Kosovës

Princin Gazi bin Muhammad i Mbretërisë Hashemite të Jordanisë, i cili qëndroi për vizitë zyrtare në Kosovë, pas ligjëratës që mbajti të enjten në Prishtinë për Dashurinë në Kuran, takoi bashkërisht prijësit fetar të Kosovës, Myftiun, Mr. Naim Tërnava dhe Ipeshkvin, Dodë Gjergji.

Lexo me teper

Kryesia e BIK organizoi ligjëratë për imam

Dje në sallën e Fakultetit të Studimeve Islame (FSI) u mbajt një ligjëratë nga prof.dr. Xhasir Al Aude, njëherit anëtarë i Unionit Botërorë të Dijetarëve musliman

Lexo me teper

Deklaratë për opinion nga BI e Kosovës .

Kryesia e BIK mbetet e përkushtuar që të realizoj të drejtën e shkollimit dhe të punësimit të femrës myslimane edhe me mbulesë në institucionet publike, si të drejta të panegociueshme

Lexo me teper