Aktualitete

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, e cila funksionon në kuadër të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës mbajti sot takimin e rregullt me koordinatorët e saj. Në këtë takim qe i pranishëm Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, sekretari i Kryesisë Ahmet ef. Sadriu, drejtori i Shoqatës Behxhet ef. Ajvazi, si dhe koordinatorët e Këshillave të BI-së.

Në ambientet e Qendrës Islame në Katërkollë të Ulqinit në prani të zv. Reisit të Bashkësisë Islame të Malit të Zit, Omere ef. Kajoshaj, një delegacion nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës i prirë nga drejtori për kulturë dhe veprimtari botuese,Mr. Ramadan Shkodra.

Të shtunën me dt. 22.02.2020, u mbajt mbledhja e parë konstituive me anëtarët e rinj të Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës, me mandat 4 vjeçar 2020- 2024.

Haxhi Islam Rexha nga Gjakova ka dhuruar 13 ari tokë si vakëf për Këshillin e Bashkësisë Islame të Gjakovës.

Sot, më 19 shkurt, nën organizimin e Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, u nis grupi i radhës për kryerjen e Umres

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë po qëndron për vizitë zyrtare në kryeqytetin e Katarit, Doha

Me rastin e fatkeqësisë së ortekut në Bahcesaraj të Turqisë dhe aksidentit të ndodhur në aeroportin Sabiha Gokcen në Stamboll, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava i ka dërguar telegram ngushëllimi presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe kryetarit të Dijanetit të Turqisë prof. dr. Ali Erbash në të cilin shkruan:

Nën patronatin e presidentit të Kroacisë Kollinda Grabar Kitaroviç, kryeministrit të Kroacisë z. Andreja Plenkoviç, kryetarit të Parlamentit z. Gordan Jadronkoviç dhe Sekretarit Gjeneral të Ligës Islame (RABITA) dr. Al Isa; në Zagreb po mbahet konferenca ndërkombëtare e ndërfetare me titullin “Vëllazëria njerëzore- bazament i paqes dhe sigurisë në botë”.

Shoqata Humanitare “Bereqeti” dega në Gjakovë shpërndan 50 pako ushqimore për familjet në nevojë

Departamenti i Gruas i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, në bashkëpunim me Medresenë “Alaudin” dhe me Fakultetin e Studimeve Islame, të enjten me datë 30 janar 2020, për nder të Ditës Botërore të Shamisë, organizoi tribunën me temën “Mbulesa – identiteti, krenaria dhe zgjedhja jonë”, në të cilën të ftuara ishin znj. Besa Ismaili Ahmeti, deputete, njëherësh profesoreshë në Fakultetin e Studimeve Islame, znj. Gyltene Dërguti, psikologe dhe znj. Azemine Kukaj Kajoshi, biologe.

Pas përfundimit të Konferencës së organizuar nga Al Az’hari mbi “Përtëritjen e Mendimit Islam”, Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava u prit nga shkëlqesia e tij imami i madh i Al Az’harit në audiencën e tij

Gjatë qëndrimit zyrtar në Egjipt, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava u prit edhe nga Myftiu i nderuar i Egjiptit prof. dr. Shevki Allam për të vendosur një nga hapat e parë të bashkëpunimit nderinstitucional në disa fusha me interes e në veçanti në fushën e ngritjes se kapaciteteve të kuadrit profesional në fushën e Fikhut gjegjësisht të Fetvave.

Sot, më 29.01.2020, në Medresenë e Madhe në Gjakovë, me fillim pune në ora 10:00, u mbajt kuvendi zgjedhor për zgjedhjen anëtarëve të Këshillit të Bashkësisë Islame Gjakovë, për mandatin e ardhshëm katër vjeçar, 2020-2024, ku të pranishëm ishin edhe anëtarë nga KBI-së në nivelin qendror, Prof. Asoc. Dr. Fahrush Rexhepi dhe Mr. Besim Mehmeti.

Me ftesë të Shejh el Ezherit, Imamit të Madh, prof. dr. Ahmed Tajjib, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava po merr pjesë në konferencën ndërkombëtare me temë mbi ” Përtëritjen e mendimit islam”, ku po marrin pjesë dijetarë, intelektualë, myftinj e ministra të çështjeve fetare nga më shumë se 41 shtete të ndryshme nga mbarë bota islame.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ndan dhembje me vëllezërit e tyre turq pas tërmetit që goditi zonën Elazig dhe disa fshatra përreth

Bashkësia Islame e Kosovës, në bashkëpunim me Bankën Islame për Zhvillim (IDB), njofton të gjithë studiuesit se për vitin akademik 2020/2021 është hapur forma e re e aplikimit online për bursë

Tash e sa vite, Qendra Mbretërore për Studime Islame dhe Strategjike (The Royal Islamic Strategic Studies Centre) me seli në Jordani, Myftiun e Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava, e radhit në mesin e personaliteteve më me ndikim në botën islame

Bashkësia Islame e Kosovës është distancuar nga Igballe Berisha-Huduti.

Me ftesë të Sekretarit Gjeneral të Ligës së Botës Islame – RABITA-s, dr. Muhamed Abdulkerim Alisa, kryetari i i Bashkësisë Islame të Kosovës , Myftiu Naim ef. Tërnava po merr pjesë në mbledhjen e 44-të të Këshillit të lartë të RABITAS.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës mbajti mbledhjen e rregullt, të cilën e hapi dhe e kryesoi kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava dhe bazuar në nenin 67 pika 1 dhe në nenin 68 të Kushtetutës së Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, mori vendim për shpalljen e zgjedhjeve për këshillat vendorë të Bashkësisë Islame të Kosovës për mandatin e ardhshëm katërvjeçar 2020-2024.

Video

Dokumentar -IMAMI ATDHETAR- Mulla Mustafë ef.Dervisholli

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!