Aktualitete

Kryetari i KBI në Gjakovë, Dr. Valon Myrta me bashkëpunëtorë priti në takim përfaqësuesin për çështje fetare në Ambasadën e Turqisë z. Nevzat Akin të shoqëruar nga Drejtori i Institutit të Hifzit "Medreseja e Madhe"-Gjakovë, Genqer Dirvari.

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë, në krye me Dr. Valon ef. Myrta, priti në një takim përshëndetës imamin e nderuar Munir ef. Salkurti, i cili vite me radhë ka ushtruar detyrën e imamit në disa xhami të qytetit të Gjakovës.

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës Valon ef.Myrta priti në takim Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini.

Me 28 shkurt Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, dhe Mirza As Saeg, shef i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe njëherësh edhe anëtar i Fondacionit Al Maktoum nga Dubai, kanë mbajtur konferencë për medie.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti priti në takim kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim ef. Tërnava.

Kyetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë priti në takim delegacionin e kryesuar nga Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe( EBA) dhe njëherësh është edhe anëtari i Fondacionit Al Maktoum në mënyrë solemne përuruan projektit –ndërtesës së Këshillit të BI të Kamenicës.

Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë dhe delegacioni i kryesuar nga Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe( EBA) dhe njëherësh është edhe antar i Fondacionit Al Maktoum nga Dubai në mënyrë solemne përuruan objektin vakufnor për Këshillin e BI të Kaçanikut.

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë, mbajti sot mbledhjen e regullt, të cilën e hapi dhe e kryesoi kryetari Dr. Valon ef.Myrta

Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë dhe delegacioni i kryesuar nga Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe( EBA) dhe njëherësh është edhe antari i Fondacionit Al Maktoum në mënyrë solemne përuruan projektit –ndërtesës së Këshillit të BI të Kamenicës.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës mbajti sot mbledhjen e rregullt, të cilën e hapi dhe e kryesoi kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, e cila funksionon në kuadër të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës mbajti sot takimin e rregullt me koordinatorët e saj. Në këtë takim qe i pranishëm Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, sekretari i Kryesisë Ahmet ef. Sadriu, drejtori i Shoqatës Behxhet ef. Ajvazi, si dhe koordinatorët e Këshillave të BI-së.

Në ambientet e Qendrës Islame në Katërkollë të Ulqinit në prani të zv. Reisit të Bashkësisë Islame të Malit të Zit, Omere ef. Kajoshaj, një delegacion nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës i prirë nga drejtori për kulturë dhe veprimtari botuese,Mr. Ramadan Shkodra.

Të shtunën me dt. 22.02.2020, u mbajt mbledhja e parë konstituive me anëtarët e rinj të Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës, me mandat 4 vjeçar 2020- 2024.

Haxhi Islam Rexha nga Gjakova ka dhuruar 13 ari tokë si vakëf për Këshillin e Bashkësisë Islame të Gjakovës.

Sot, më 19 shkurt, nën organizimin e Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, u nis grupi i radhës për kryerjen e Umres

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë po qëndron për vizitë zyrtare në kryeqytetin e Katarit, Doha

Me rastin e fatkeqësisë së ortekut në Bahcesaraj të Turqisë dhe aksidentit të ndodhur në aeroportin Sabiha Gokcen në Stamboll, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava i ka dërguar telegram ngushëllimi presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe kryetarit të Dijanetit të Turqisë prof. dr. Ali Erbash në të cilin shkruan:

Nën patronatin e presidentit të Kroacisë Kollinda Grabar Kitaroviç, kryeministrit të Kroacisë z. Andreja Plenkoviç, kryetarit të Parlamentit z. Gordan Jadronkoviç dhe Sekretarit Gjeneral të Ligës Islame (RABITA) dr. Al Isa; në Zagreb po mbahet konferenca ndërkombëtare e ndërfetare me titullin “Vëllazëria njerëzore- bazament i paqes dhe sigurisë në botë”.

Shoqata Humanitare “Bereqeti” dega në Gjakovë shpërndan 50 pako ushqimore për familjet në nevojë

Departamenti i Gruas i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, në bashkëpunim me Medresenë “Alaudin” dhe me Fakultetin e Studimeve Islame, të enjten me datë 30 janar 2020, për nder të Ditës Botërore të Shamisë, organizoi tribunën me temën “Mbulesa – identiteti, krenaria dhe zgjedhja jonë”, në të cilën të ftuara ishin znj. Besa Ismaili Ahmeti, deputete, njëherësh profesoreshë në Fakultetin e Studimeve Islame, znj. Gyltene Dërguti, psikologe dhe znj. Azemine Kukaj Kajoshi, biologe.

Video

Ka filluar mësim-besimi fetarë në rreth 20 xhami të qytetit dhe të fshatrave të Gjakovës

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!