Artikuj

Mitrovicë: Në kërkim të Gazi Isa Beg-ut, xhamisë themeluese të qytetit

Mitrovica, qyteti historik tashmë i ndarë, vuan mungesën e një prej monumenteve të saj më simbolike, më indentifikuese; atë që në fakt është pikënisja e këtij qyteti si dhe e shumë të tjerave në hapësirat shqiptare: xhamia.

Lexo me teper

Imami që rrjedh nga një familje krishtere

Imami i Qendrës Islamike të kryeqytetit të Namibisë, Windhoek, Mohammed Negumbo, familja e të cilit është nga feja krishtere, thotë se me njohjen e një familjeje muslimane në moshën 21 vjeçare ka vendosur që të zgjedhë Islamin si fe.

Lexo me teper

Memorizimi i Kuranit përmes gishtave nga personat me shikim të dëmtuar

Në një kurs për mësimin e Kur'anit në lagjen Kyçykçekmexhe të Stambollit, mësimet ndjekin hafëz me shikim të dëmtuar të cilët memorizojnë Kur'anin me ndihmën e gishtave.

Lexo me teper

Shkencëtarja shqiptare me mbulesë në Itali, bën zbulime shkencore sipas thënieve të Profetit Muhamed

Historia e jashtëzakonshme e mjekes që thëniet e Profetit Muhamed i konkretizon në zbulime shkencore. Një shkencëtare myslimane nga Shkodra është duke mahnitur Italinë.

Lexo me teper

Harmonia fetare, vlera që shqiptarët mund t’ia ofrojnë Evropës

Shqipëria e ruan harmoninë fetare si një aset solid të shoqërisë. Për këtë diskutuan në Berlin përfaqësues të komuniteteve fetare nga Shqipëria.

Lexo me teper

Agron Rexhepi, doktori që flet në emër të shkencës: ja çfarë fshihet pas një agjërimi

Edhe pse bazë e agjërimit është mosngrënia, kjo nuk do të thotë që të injorohet ngrënia, meqë gjatë muajit të Ramazanit, një 24-orësh është i ndarë mes konsumit dhe jokonsumit ushqimor.

Lexo me teper

Rrëfimi prekës i bariut që iftarin dhe syfyrin e bën në kullosa, pranë bagëtisë

Mumin Maldir, bari në provincën Kirklareli të Turqisë i cili prej më shumë se gjysmë shekulli kujdeset për bagëtinë, kalon ditët gjatë muajit të Ramazanit duke bërë iftarin dhe syfyrin në sofrat që i përgatit vet në kullosat ku kullot bagëtinë, raporton Anadolu Agency.

Lexo me teper

Pavarësisht sfidave Xhamia Bejturrahman në Açe të Indonezisë vazhdon të qëndrojë e fortë

Xhamia Bejturrahman në Açe të Indonezisë e cila sfidon vitet, njihet nga muslimanët e këtij rajoni si ‘Kalaja’ e Açe-s, shkruan AA.

Lexo me teper

Ja çfarë shkruajnë mediat zvicerane për xhaminë e re të shqiptarëve në Wil

Per ndertimin e kesaj xhamie eshte shkruar shume dhe shpesh ne shtypin zviceran. Pjeserisht per shkak te rezistences qe nje pjese e banoreve te qyteit kane bere ndaj projektit

Lexo me teper

Një shembull pozitiv për të rinjtë – Intervistë me studenten Elinda Gjonomadhi

Elinda është një vajzë e re dhe shumë aktive. Prej vitesh angazhohet në aktivitete të ndryshme kulturore dhe sociale. Aktualisht studion në vit të parë për Administrim Biznes dhe IT. Ka hobi shkrimet dhe fotografinë dhe së fundmi ka marrë një çertifikatë mirënjohjeje nga Ministria e Kulturës për fushatën #AlbFotoBook.

Lexo me teper