Kulturë

Mblidhet Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur ditën e enjte me dt. 16.01.2020, mbledhjen e radhës dhe të parën për vitin 2020.

Lexo me teper

Përfundon trajnimi mbi mirëdrejtimin dhe marketingun për zhvillimin e vakëfeve

Përfundon trajnimi tre ditorë mbi mirëdrejtimin dhe marketingun me temë: “Mirëdrejtimi dhe Marketingu për Zhvillimin e Vakëfeve”

Lexo me teper

14 vite pa hoxhën Mulla Jakup Hasipi

Janë mbushur 14 vite që kur u nda nga jeta patrioti dhe hoxha i njohur nga Sllupçani, Mulla Jakup Hasipi. Ai humbi jetën më 6 janar të vitit 2006, në një aksident trafiku në autostradën Shkup-Kumanovë.

Lexo me teper

Në Tiranë zhvillohet trajnimi me temë: Mirëdrejtimi dhe Marketingu për Zhvillimin e Vakëfeve

Nën kujdesin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Komiteti i Bashkuar Kuvajtjan për Bamirësi në bashkëpunim me Institutin Islamik për Kërkime dhe Trajnime dhe Fondacionin Publik Awqaf, zhvilluan ceremoninë e hapjes së trajnimit me temë: “Mirëdrejtimi dhe Marketingu për Zhvillimin e Vakëfeve”.

Lexo me teper

Presidentja Kitaroviç fton Elvis Naçin në Kroaci në mbrëmjen e bamirësisë për të prekurit nga tërmeti

Presidentja kroate, shumë e simpatizuar edhe nga publiku shqiptar Kolinda Grabar-Kitaroviç ka ftuar personalisht Elvis Naçin në Zagreb një javë më parë, në mbrëmjen e bamirësisë të organizuar për të mbledhur fonde për të prekurit nga tërmeti.

Lexo me teper

Delegacioni i Unioneve të Bashkësive Islame Shqiptare të Europës, viziton KMSH-në

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, priti sot në një vizitë në selinë e institucionit, Delegacionin e Unioneve të Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, Gjermani, Austri dhe Itali.

Lexo me teper

Besimtarët myslimanë luten në të gjitha xhamitë e Shqipërisë për të prekurit nga tërmeti

Dita e Xhuma ka qenë në çdo xhami të Shqipërisë ditë solidariteti dhe lutjeje për të prekurit nga tërmeti. Besimtarët i janë përgjigjur thirrjes së Komunitetit Mysliman të Shqipërisë dhe janë lutur bashkërisht për njerëzit që kanë humbur jetën, të afërmit e tyre dhe për të gjithë të prekurit.

Lexo me teper

Pas 107 viteve, thirret sërish ezani në Xhaminë e Ali Pashës në Ohër

Ezani i parë pas 107 vitesh është thirrur sot nga Xhamia e Ali Pashës në Ohër, e restauruar nga Drejtoria e Përgjithshme e Vakëfeve të Turqisë.

Lexo me teper

Përfaqësues të KMSH-së vizitojnë familjet e prekura nga tërmeti në Thumanë

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu i shoqëruar nga përfaqësues të tjerë të institucionit si dhe Rektori i KU Bedër, Prof. Dr. Ferdinand Gjana, vizituan sot familjet e prekura nga tërmeti në Thumanë.

Lexo me teper

KMSH, thirrje për solidarizim me familjet e prekura nga tërmeti

KMSH, thirrje për solidarizim me familjet e prekura nga tërmeti

Lexo me teper