Lajme

Tunizia dërgon myezinët në shkollën e muzikës

Myezinët në Tunizi do të fillojnë trajnim muzikor në Institutin Er-Rashidia, shoqatë artistike e kulturore e specializuar për muzikë, në përpjekje për të përmirësuar stilin në thirrje të ezanit.

Lexo me teper

Turqia dhuron 20 mijë kopje të Kur’anit në Amerikën Latine

Fondacioni i Dijanetit turk (TDV) ka dhuruar gjithsej 20.000 kopje të Kur’anit për shpërndarje në vendet e Amerikës Latine, bëri të ditur në një deklaratë Fondacioni, raporton Anadolu Agency (AA).

Lexo me teper

43 vjet burg për shkak të sulmit para xhamisë

Sulmuesi dyzetvjeçar i cili me furgon ka goditur besimtarët muslimanë para xhamisë në Finsbury Park në veri të Londrës u dënua me të paktën 43 vjet burg.

Lexo me teper

Anëtari i partisë AfD në Gjermani konvertohet në Islam

Anëtari i partisë Alternativa për Gjermaninë (AfD), Arthur Wagner, është dorëhequr nga posti i tij në udhëheqjen rajonale, pasi është konvertuar në fenë islame, transmeton AP.

Lexo me teper

Islami do të jetë feja e dytë më e madhe në SHBA deri në vitin 2040

Sipas raportit të Pew muslimanët do të jenë grupi i dytë më i madh fetar në Amerikë deri në vitin 2040, bënë të ditur Washington Post.

Lexo me teper

SHBA: Nga viti 2001 deri në vitin 2014, 250.000 të burgosur pranuan Islamin

Një numër i madh i të burgosurve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë pranuar Islamin si fe dhe ky numër dita ditës po rritet.

Lexo me teper

Xhamia qendrore në Këln të Gjermanisë tërheq vëmendjen e vizitorëve

Xhamia qendrore e Këlnit në Gjermani e ndërtuar nga Bashkësia Islame Turke për Çështjet Fetare (DITIB) me arkitekturën e saj moderne tërheq vëmendjen e shumë vizitorëve, raporton Anadolu Agency.

Lexo me teper

Muslimanët i paguajnë gjobën personit që përdhosi xhaminë

Në tetor 2016, Mesxhid El Selam në Forth Smith (SHBA) u vandalizua. Por, një vit më vonë, autori Abraham Davis, mori biletën e lirimit prej atyre që më së shumti i lëndoi.

Lexo me teper

Gruaja e myftiut paraqet kandidaturën për president të Rusisë

Këshilltarja dhe gruaja e Myftiu të Dagestanit Aina Gamzatova ia ka dorëzuar Komisionit zgjedhor rus dokumentacionin e nevojshme për kandidaturën e saj për president të Rusisë, ka bërë të ditur zëdhënësja e saj për TASS.

Lexo me teper

Egjipti thotë se biznesi me Bitcoin është i ndaluar

Organi më i lartë për këshillime fetare në Egjipti Dar al-Ifta’ dje lëshoi një fetva ku thuhet se valuta virtuale Bitcoin është e ndaluar në Islam.

Lexo me teper