Teknologji

Doli nga shtypi libri “Krerët fetarë në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare”

Këto ditë në Prishtinë doli nga shtypi libri “Krerët fetarë në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare” shkruar Dr. Nuridin Ahmetit, që është fryt i një pune kërkimore të gjithanshme të autorit në arkiva e biblioteka, në pajtim me kërkesat e një metodologjie shkencore, thotë redaktori shkencor, Prof.dr. Ferit Duka nga Tirana.

Lexo me teper

Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër uron 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër ka uruar shënimin e përvjetorit të 10-të të pavarësisë së shtetit të Kosovës.

Lexo me teper

Botohet libri “Dëshmi për Kohën” për kontributin e Bashkësisë Islame të Gjilanit në vitet 90–ta

Në vigjilje të dhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, në Komunën e Gjilanit në një audiencë me përfaqësim nga institucione të ndryshme të shtetit, është bërë promovimi i librit “Dëshmi për Kohën”, të autorit Islam Osmani.
Ky libër është një dokumentim i kontributit të Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjilanit për Lëvizjen Popullore gjatë viteve 1990-1999.

Lexo me teper

Këtë vit do të bëhet inaugurimi i bibliotekës së Xhamisë së Hadumit dhe Medresës së vogël në Gjakovë

Biblioteka e Xhamisë së Hadumit tashmë vetëm ka marrë formën e saj përfundimtare. Duket që punimet që janë bërë kanë ruajtur pamjen e saj autentike. Rindërtimi I saj është bërë nga ekspertë të Turqisë ndërsa financimi është bërë nga drejtoria e përgjithshme e vakëfeve të Turqisë.

Lexo me teper

Kosova dhe Maqedonia, vendet më fetare në Evropë

Sipas anketimit të ri, i bazuar në tre sondazhet e WIN/Gallup International, publikuar në gazetën Telegraph të Britanisë së Madhe, thuhet se ballkanasit janë më fetarë se homologët e tyre në Evropën Perëndimore.

Lexo me teper

Dëmtohet dera e xhamisë së Mazgitit në Obiliq

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se dera e xhamisë së Mazgitit të Ulët në Obiliq është dëmtuar.

Lexo me teper

Pacolli: Në vend të Kampusit Universitar mund të ndërtohet një xhami supermoderne

Nënkryetari i Prishtinës, Selim Pacolli ka se pas përfundimit të zgjedhjeve ka arritur të bëjë marrëveshje me Shpend Ahmetin.

Lexo me teper

Vendoset gurthemeli për ndërtimin e xhamisë në Lagjen e Pajtimit në Shtime

Me këndimin e tekbireve dhe lutjeve të shumta, në mënyrë solemne është vënë gurthemeli i xhamisë në Lagjen e Pajtimit në Shtime. Në këtë manifestim mori pjesë Myftiu i Republikës së Kosovës mr. Naim ef. Tërnava me stafin e tij, përfaqësues nga KFOR-i turk, hoxhallarë e xhematli të shumtë. Në pritje të tij kishte dalë kryetari i KBI-së së Shtimes Isa ef. Tërshani me bashkëpunëtorë.

Lexo me teper

Si pasoj e erërave të forta rrëzohet minarja e xhamisë së vjetër në Deqan

Bëhet fjalë për xhaminë e vjetër të qytetit, por e cila pas luftës së fundit në Kosovë ishte riparuar.

Lexo me teper

Bashkësitë fetare janë kontribuueses që Kosova konsiderohet vend tolerant

Rrjeti i Organizatave Joqeveritare AVONET ka bërë prezantimin e dokumentarit “Promovimi i tolerancës ndërfetare në Kosovë”, ku u tha se në Kosovë ka bashkëjetesë fetare.

Lexo me teper