Teknologji

Pikërisht Në Ramazan, në Drenas dy familje falin dhe pajtohen

Një ngjarje humane ka ndodhur dje në Xhaminë e Drenasit, ku familja Topalli nga Baica dhe familja Gjeli nga Likoshani të Drenasit kanë shtrirë njëra tjetrës dorën e pajtimit pikërisht në muajin e bekuar të Ramazanit.

Lexo me teper

Në disa qytete të Kosovës jepet bukë falas për Ramazan

Në Vushtrri, Mitrovicë por edhe në qytete tjera të Kosovës disa furra skamnorëve u japin bukë pa para.

Lexo me teper

Shërbehet bakllava në qendër të Prishtinës, dy ditë para fillimit të Ramazanit

Të hënën, në qendër të Prishtinë, në sheshin Nëna Terezë, disa të rinj besimtarë muslimanë, në vigjilje të muajit të Ramazanit, kanë shpërndarë bakllava.

Lexo me teper

Zv/ambasadorja amerikane në Kosovë, vizitë në xhaminë “Pavarësia”

Zv.ambasadorja e SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland ka vizituar xhaminë “Pavarësia” në “Kodrën e Trimave” në Prishtinë me ç’rast ka biseduar me një grup besimtarësh të atyshëm për të drejtat e njeriut si dhe për rolin e komunitetit musliman në ndërtimin e Kosovës.

Lexo me teper

Erërat e forta dëmtojnë minaren e Xhamisë në Pejë

Erërat e forta në vend sot shkaktuan dëme të ndryshme në qytetin e Pejës.

Lexo me teper

Doli nga shtypi libri “Krerët fetarë në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare”

Këto ditë në Prishtinë doli nga shtypi libri “Krerët fetarë në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare” shkruar Dr. Nuridin Ahmetit, që është fryt i një pune kërkimore të gjithanshme të autorit në arkiva e biblioteka, në pajtim me kërkesat e një metodologjie shkencore, thotë redaktori shkencor, Prof.dr. Ferit Duka nga Tirana.

Lexo me teper

Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër uron 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër ka uruar shënimin e përvjetorit të 10-të të pavarësisë së shtetit të Kosovës.

Lexo me teper

Botohet libri “Dëshmi për Kohën” për kontributin e Bashkësisë Islame të Gjilanit në vitet 90–ta

Në vigjilje të dhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, në Komunën e Gjilanit në një audiencë me përfaqësim nga institucione të ndryshme të shtetit, është bërë promovimi i librit “Dëshmi për Kohën”, të autorit Islam Osmani.
Ky libër është një dokumentim i kontributit të Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjilanit për Lëvizjen Popullore gjatë viteve 1990-1999.

Lexo me teper

Këtë vit do të bëhet inaugurimi i bibliotekës së Xhamisë së Hadumit dhe Medresës së vogël në Gjakovë

Biblioteka e Xhamisë së Hadumit tashmë vetëm ka marrë formën e saj përfundimtare. Duket që punimet që janë bërë kanë ruajtur pamjen e saj autentike. Rindërtimi I saj është bërë nga ekspertë të Turqisë ndërsa financimi është bërë nga drejtoria e përgjithshme e vakëfeve të Turqisë.

Lexo me teper

Kosova dhe Maqedonia, vendet më fetare në Evropë

Sipas anketimit të ri, i bazuar në tre sondazhet e WIN/Gallup International, publikuar në gazetën Telegraph të Britanisë së Madhe, thuhet se ballkanasit janë më fetarë se homologët e tyre në Evropën Perëndimore.

Lexo me teper