Teknologji

KBI e Pejës dhe i riu Adnan Hysenaj dhurojnë ndihma për familjet skamnore

Ndërmarrësi pejan, Adnan Hyseni në koordinim të plotë me z.Muhamed Mavraj - përfaqësues i Këshillit te Bashkësisë Islame në Pejë dhe shoqatës "Bereqeti", dega në Pejë kanë dhuruar ndihma në ushqim për familjet skamnore.

Lexo me teper

Unioni i studentëve nga FSI organizoi aktivitet për ditëlindjen e Muhamedit a.s

Në shenjë nderimi për datëlindjen e profetit Muhamed a.s., Unioni i studentëve nga Fakulteti i Studimeve Islame ka organizuar dje aktivitet "Ta njohim Muhamedin alehi selam", në shenjë nderimi për datëlindjen e profetit Muhamed a.s

Lexo me teper

Ferizaj shënon ditëlindjen e Muhamedit a.s.

Këshilli i Bashkësisë Islame Ferizaj organizoi manifestim me rastin e Mevludit- ditëlindjes së Muhamedit a.s.

Lexo me teper

Në Gjilan u mbajt manifestim për nder të Ditëlindjes së Profetit Muhamedit a.s.

Organizuar nga Këshilli i Bashkësisë islame në Gjilan, dje në Teatrin e Qytetit të Gjilanit është organizuar manifestimi për nderë të ditëlindjes së Profetit Muhamedit a.s.

Lexo me teper

Vihet gurthemeli i xhamisë në fshatin Mogillë të Kllokotit

Ditën e hëne (05.12.2016), në praninë e Myftiut të Republikës së Kosovës mr. Naim ef.Tërnava me bashkëpunëtorë, kryetarit të KBI të Vitisë Husamedin Hoxha me bashkëpunëtorë, nënkryetarit të Komunës së Vitisë, Hasan Aliu, nënkryetarit të Komunës së Kllokotit Hasan Rashiti, hoxhallarëve e shumë xhematlinjëve u vendos gurthemeli i xhamisë së re në fshatin Mogillë të Komunës së Kllokotit.

Lexo me teper

Ndërroi jetë në xhami derisa falte namazin

Pasditen e djeshme në xhaminë e “Katër Llullave” në Prishtinë ndërroi jetë studenti 24-vjeçar Alban Veliu, derisa po e falte namazin e akshamit.

Lexo me teper

Mësimdhënësja me shami transferohet në një shkollë tjetër

Mësimdhënësja e matematikës, Fatmire Bajrami, për shkak të shamisë së saj është detyruar të largohet nga shkolla fillore “Visar Krasniqi’’ në Drenoc të Malishevës dhe të transferohet në shkollën e mesme profesionale ekonomiko-juridike “Lasgush Poradeci” në Kijevë.

Lexo me teper

Ipeshkvia e Kosovës i del në mbrojtje mësueses me shami

Prindërit e nxënësve të shkollës fillore “ Visar Krasniqi” në Drenoc të Malishevës, ditë më parë kërkuan përjashtimin nga puna të arsimtares së matematikës Fatmire Bujupit, vetëm pse kjo e fundit bartë shami.

Lexo me teper

Përkrahje e fortë për mësuesen me shami

Mësimdhënësja e matematikës Fatmire Bujupi, e cila u përballë më një situatë aspak të këndshme për shkak të mbulesës së saj dhe e cila mori kritika nga prindërit dhe nxënësit e shkollës fillore “Visar Krasniqi” në Drenoc të Malishevës, ka gjetur përkrahjen nga sociolog, analist dhe një jesë e madhe e qytetarëve të vendit të cilët po e konsiderojnë të padrejtë dhe gabim mendimin e këtyre prindërve, pasi një arsimtare e tillë e cila thjesht kryen punën e saj me vullnet dhe mban shami në kokë, nuk mund të shfaq anë negative tek një nxënës.

Lexo me teper

Shamia po i nxjerr probleme mësimdhënëses së matematikës

Sot pasdite prindërit e nxënësve të shkollës fillore “Visar Krasniqi” në fshatin Drenoc të Malishevës janë mbledhur në sallën e asrimtarëve të këtij institcioni shkollor për të diskutuar për problemin që e kanë me mësimdhënësen e matematikës.

Lexo me teper