Kulturë

Mbi 215 medresantë diplomuan në Medresenë Isa Beu (2018/19)

Shkolla e Mesme Islame Medreseja Isa Beu, përmbylli me sukses edhe një vit shkollor. Kjo përmbyllje u kurorëzua dje më 04. 07. 2019 me shpërndarjen e diplomave për maturantët e kësaj vatre të diturisë.

Lexo me teper

Prezantohet Myftiu i ri i Tiranës

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë H. Bujar Spahiu zhvilloi një takim në selinë e Komunitetit Mysliman me imamët e xhamive të Tiranës, ku prezantoi myftiun e ri të Tiranës, z. Lauren Luli.

Lexo me teper

Inaugurohet fillimi i punimeve të Xhamisë së re në lagjen Kiras, Shkodër

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, sëbashku me Drejtorin e Vakf- Investimeve dhe Financave në KMSH, z. Edison Hoti, Myftiun e Shkodrës, z. Muhamed Sytari, Drejtorin e Shoqatës “Mirënjohja” z. Samet Shehu, Kryetaren e Bashkisë Shkodër, znj. Voltana Ademi, donatorët si dhe dhjetëra besimtarë të këtij qyteti, inauguruan fillimin e punimeve të xhamisë së re të lagjes “Kiras” në Shkodër.

Lexo me teper

Shfaqet dokumentari për klerikun Hafiz Ali Kraja, “Kryet Nalt”

Dokumentari për klerikun e shquar shkodran Hafiz Ali Kraja, “Kryet nalt”, i realizuar nga Fondacioni kujto.al – Arkiva Online e Krimeve dhe Viktimave të Komunizmit në Shqipëri dhe Luljeta Progni është shfaqur për herë të parë premierë mbrëmjen e djeshme në Kinema Millennium në Shkodër.

Lexo me teper

Në ShqipërI besimtarët myslimanë festojnë festën e Fitër Bajramit

Mijëra besimtarë myslimanë falën sot namazin e Fitër Bajramit në “Sheshin Skënderbej” në Tiranë dhe mijëra të tjerë në sheshet kryesore të çdo qyteti të vendit.

Lexo me teper

Në Maqedoni festohet Fiter Bajrami

Manifestimi qendror për Fitër Bajram u mbajt në xhaminë Mustafë Pasha në Shkup, ku për shkak të numrit të madh të besimtarëve të pranishëm, përveç hapësirës së brendshme të xhamisë u mbush me besimtarë edhe oborri i xhamisë.

Lexo me teper

Muslimanët e rajonit përgatiten për festën e Fitër Bajramit

Në tregjet dhe dyqanet e kryeqyteteve të Maqedonisë së Veriut, Kosovës dhe Shqipërisë, në prag të festës së Fitër Bajramit vërehen frekuentim më i madh i qytetarëve të cilët janë duke bërë përgatitjet e fundit për pritjet e kësaj feste të madhe për besimtarët muslimanë, raporton Anadolu Agency

Lexo me teper

Pas 250 vjetëve në Suboticë thirret ezani për namaz nga minarja e Xhamisë

Me vendim të Këshillit të Bashkësisë Islame të Suboticës, dje, në xhaminë “El-Muhajir”, në Suboticë është thirr ezani i parë gjatë namazit të ikindisë, shkruan snews, transmeton Lugina-Lajm.

Lexo me teper

Myftinia Shkodër organizon “Iftarin e bujarisë shkodrane”

Mbrëmjen e së mërkurës, më 22 maj 2019, Myftinia Shkodër organizoi “Iftarin e bujarisë shkodrane”, ku ishin të ftuar autoritete të qytetit, drejtues të komuniteteve fetare, shoqatave bamirëse, drejtues të myftinive Prizren dhe Ulqin, imamë e këshilltarë, pedagogë dhe intelektualë të qytetit të Shkodrës.

Lexo me teper

Shtrohet iftar i madh në plazhin e vogël të Ulqinit

Mbi dymijë qytetarë patën mundësi ditë më parë që të hanin iftar në Ulqin.

Lexo me teper