Lajme

Universiteti i Harvardit rendit Kuranin si libri më i mirë për drejtësinë

Universiteti i Harvardit rendit Kuranin e Shenjtë si librin më të mirë për drejtësi, pasi Kurani ka gjithçka, që përfshin të gjitha aspektet dhe rregullat. Libri i shenjtë hyjnor, i cili renditet më i miri nga instituti prestigjioz si libri kryesor i ligjit, që përfshin një pikëpamje gjithëpërfshirëse për njerëzit gjatë jetës së tyre.

Lexo me teper

Ndërron jetë Murat Hoffman, ish-zëdhënësi i NATO-s që kaloi në Islam

Ka ndërruar jetë një ndër personalitet më të famshme perëndimore të konvertuar në Islam Murad Wilfried Hofmann, diplomat i shquar gjerman cili mbajti gjithashtu dhe postin e zëdhënësit të NATO-s në vitet ’80.

Lexo me teper

Fjala "inshallah" hyn në fjalorin e gjuhës gjermane

Fjala "inshallah", e cila përdoret shumë shpesh në jetën e përditshme nga ana e muslimanëve, ka hyrë në fjalorin e gjuhës gjermane, raporton Anadolu Agency.

Lexo me teper

Myslimanë dhe të krishterë australian lutën së bashku për shi

Një grup myslimanësh në Australi i janë bashkuar të krishterëve në lutjet për shiun, pas zjarreve masive që kapluan këtë vend.

Lexo me teper

Austri, koalicioni i ri do të ndalojë hixhabin për vajzat nën 14 vjeç

Marrëveshja e koalicionit midis Partisë Popullore Austriake (OVP) dhe Partisë së Gjelbër përfshin ndalimin e hixhabit në shkolla deri në moshën 14 vjeç dhe ndalimin parandalues ​​për emigrantët potencialisht të rrezikshëm, njoftuan media austriake.

Lexo me teper

Gjykata e Apelit në Belgjikë mbështet ndalimin e shamisë në shkolla

Duke përmbysur një vendim të mëparshëm, Gjykata e Apelit e Belgjikës ka mbështetur ndalimin e mbajtjes së shamisë në dy shkolla në rajonin Flemish të vendit, transmeton Anadolu Agency

Lexo me teper

Këngëtarja e njohur ngjitet në skenë me mbules myslimane, entuziazmohet publiku

E veshur me veshjen tradicionale myslimane dhe me këmbë zbathur, këngëtarja Sinead O’Connor performoi javën e kaluar në Shepherd’s Bush Empire në Londër, duke dhuruar një performancë të ndjerë me hitet e saj.

Lexo me teper

Letra e veçantë e nënës që Mesut Ozil mban në mur

Mesut Ozil është një prej emrave të rëndësishëm në historinë e futbollit. Ozil luan aktualisht me Arsenalin, duke qenë një ndër futbollistët më të paguar të klubit, ndërkohë që gëzon dhe titullin kampion bote me fanellën e përfaqësueses gjermane.

Lexo me teper

BabyCenter: Emri Muhamed në mesin e 10 emrave më të njohur të fëmijëve në SHBA

Sipas të dhënave nga kompania mediatike BabyCenter, për herë të parë emri Muhammad është një nga 10 emrat më të njohur të fëmijëve për djem në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lexo me teper

Këshilltari për media i Yusuf Islam pranon islamin në Xhaminë e Kembrixhit

Pedro Carvalho, një nga këshilltarët për media të artistit me famë borëtore Yusuf Islam, pranoi Islamin duke shqiptuar shehadetin në Xhaminë qendrore të Kembrixhit, hapjen e së cilës e bëri presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, njofton Anadolu Agency.

Lexo me teper