Aktualitete

Myftiu me kursistët e trajnimit "Ne Besojmë në Unitet së Bashku!"

Të premten, Myftiu i Kosovës Mr. Naim Tërnava ka pritur në selinë e Kryesisë së BIK një grup të rinjsh nga 9 vende të BE që po ndjekin në Prishtinë trajnimin "Ne Besojmë në Unitet së Bashku!", të organizuar nga organizata joqeveritare "Ligo Lex legis".

Lexo me teper

Myftiu Tërnava priti delegacionin e Asamblesë Konsultative të A.Saudite

Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava, të mërkurën priti në takim një delegacion të Asamblesë Konsultative të Arabisë Saudite, i përfaqësuar nga Komisioni Parlamentar i Miqësisë, Arabi Saudite-Kosovë, kryesuar nga Abdullah Hamoud Al Harbi.

Lexo me teper

Myftiu Tërnava u prit nga presidenti Nishani

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava u prit nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në një takim të ngrohtë e miqësor

Lexo me teper

Kosovën e vizitoi një delegacion nga Dubai

Me ftesë të Kryesisë së BIK, për vizitë pune në Kosovë qëndroi një delegacion nga EBI

Lexo me teper

Departamenti i Gruas mban ligjërata të rregullta në xhamitë e Prishtinës

Nga data 24 deri më 28.04.2014, Departamenti i Gruas i BIK-së vazhdoi me ligjëratat e rregullta nëpër xhamit e Prishtinës

Lexo me teper

Përfaqësues të BI marrin pjesë në 15 vjetorin i masakrës së Mejës

Në një akademi përkujtimore të organizuar nga Komuna e Gjakovës dhe Shoqata “27 Prilli 1999-Meje”, të dielën më datë 27 prill, u shënua pesëmbëdhjetë vjetori i masakrës së Mejës

Lexo me teper

“Vendi ynë nuk ka nevojë për interpretime të ngushta të fesë”

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, në mbledhjen e mbajtur më 26 prill 2014 të kryesuar nga Myftiu, Naim Tërnava, debatoi për shqetësimet e shprehura nga ana e Byrosë për Siguri Diplomatike e DASH, në prag të festës së Pashkëve, në të cilin fitet për rritjen e ekstremizmit me bazë fetare në Kosovë.

Lexo me teper

Përurohet kompleksi i rinovuar i oborrit në Xhaminë e Sinan Pashës

Të mërkurën pasdite u përurua kompleksi i rinovuar i oborrit në Xhaminë e Sinan Pashës në Prizren

Lexo me teper

Myftiu Tërnava priti një delegacionin nga Turqia

Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava, priti të martën një delegacion nga Asambleja Kombëtare e Kuvendit të Madh të Turqisë, të kryesuar nga zëvendëskryeministri i Turqisë, z.Emrullah Isler

Lexo me teper

U përzgjodhën nxënësit më të dalluar në Medresenë Alauddin Prishtinë

Më datë 16 prill, Medreseja Alauddin në Prishtinë përzgjodhi nxënësit më të dalluar në nivel klase dhe shkolle, në mesin e të cilëve edhe Alban Doli nga Gjakova

Lexo me teper