Lajme nga Bota

Arabia Saudite prezantoi sot herët planin "dyfazësh të normalizimit" për Mekën

Raffia Arshad u emërua gjyqtarja e parë me shami në Mbretërinë e Bashkuar.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka njoftuar se vendi do të futet në izolim të plotë për katër ditë, duke filluar që nga data 23 maj.

Arabia Saudite do të zbatojë një izolim 24-orësh në gjithë vendin gjatë festës së Fitër Bajramit për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Singapori ka vendosur të shtyjë haxhin e këtij viti për 900 pelegrinët e tij deri në vitin 2021 për shkak të pandemisë Covid-19

Trupi më i lartë klerik musliman i Indonezisë lëshoi sot një fetva që i lejon muslimanët të kryejnë namazin e Fitër Bajramit në shtëpi, në mes të pandemisë së COVID-19, transmeton Anadolu Agency.

Imami shqiptar nga Kosova, Tahir Kukaj, është ftuar të mbaj fjalim në seancën virtuale të Këshillit të Nju Jorkut.

Në Itali xhamitë do të qëndrojnë të mbyllura deri pas periudhës së Ramazanit, përkatësisht deri në Fiter Bajram, 23 maj, tha të martën Bashkësia e Komuniteteve Islame në Itali (UCOII).

Mesut Ozil nuk pranoi të ulte rrogën e tij tek Arsenali, aty ku është më i paguari i skuadrës, por ka kryer një gjest të bukur në muajin e shenjtë të Ramazanit.

Shumica e xhamive në Gjermani, të cilat u pezulluan për një kohë në kuadër të masave kundër coronavirusit të ri (COVID-19), do të hapen për adhurim nga data 9 maj.

Vendimi erdhi pasi kancelarja gjermane Angela Merkel dje njoftoi nj

Deputeti britanik Paul Bristow, ka bërë të ditur se do të agjërojë javën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Për herë të parë në historinë moderne, për shkak të pandemisë koronavirus xhamia Al-Aksa u mbyll për besimtarët muslimanë ditën e parë të Ramazanit.

Këto dy shpella janë ekspozuar ndaj deformimeve gjatë viteve të kaluara për shkak të pranisë së vizitorëve.

Në kryeqytetin sudanez Khartoum, dhjetëra muslimanë iftarin e parë të këtij Ramazani e bënë në rrugë

Kryemyftiu i Arabisë Saudite, Abdulaziz Al ash-Sheikh, njoftoi se namazet e teravisë dhe ai i bajramit do të falen në shtëpi për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19)

Mattias Liedholm, drejtori i një shkolle në Suedi, u pushua nga puna pasi nuk pranoi të zbatojë një vendim të bashkisë për ndalimin e shamisë në shkollë.

Shërbimi vullnetar i një familjeje muslimane që shpërndajnë pako ushqimore në dyert e fqinjëve të izoluar, ka mahnitur banorët e Sudbrooke, një fshat i vogël në rrethin West Lindsey të Britanisë.

Me qëllim të rritjes së moralit të muslimanëve për shkak të epidemisë së koronavirusit dhe me leje të veçantë të autoriteteve lokale për herë të parë ezani është thirrë me altoparlant nga 13 xhami në qytetin gjerman Wuppertal.

Për javë të tëra, xhamitë në të gjithë botën kanë ndërmarrë një seri masash që synojnë të frenojnë përhapjen e coronavirusit të ri.

Afër 100 xhami në Gjermani dhe Holandë të premten u jehuan me thirrjen e ezanit si një gjest mbështetjeje për muslimanët në mes të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID), raporton Anadolu Agency (AA).

Video

Hapen xhamitë për besimtarë

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!