Teknologji

Shpend Ahmeti paralajmëron debat për Xhaminë e Madhe në Prishtinë

Gurthemeli për ndërtimin e Xhamisë Qendrore në Prishtinë ishte vënë me pompozitet, në vitin 2012, nga krerët e atëhershëm të institucioneve kryesore të Kosovës – presidentja Atifete Jahjaga, kryeministri Hashim Thaçi, kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe kryetari i Prishtinës, Isa Mustafa. Por, pas katër vjet e gjysmë, asgjë nuk ka nisur në hapësirën prej 80 arësh në afërsi të ndërtesës së PTK-së në lagjen Dardania, njofton Agjencinë e Lajmeve “Ekonomia Online”.

Lexo me teper

Për nder të pavarësisë së Kosovës xhumanë e falën me plisa të bardhë

Për nder të nëntë vjetorit të pavarësisë së Kosovës, xhemati i xhamisë kryesore në Podujevës xhumanë e falën me plisa të bardhënë kokë.

Lexo me teper

Ja kur do të ndërtohet xhamia në Prishtinë?

Ndërtimit të Xhamisë Qendrore në Prishtinë duket se po i vjen fundi. Stina e pranverës pritet ta bëjë me xhami të re Prishtinën. Kështu kanë konfirmuar zyrtarë në Bashkësinë Islame të Kosovës, njofton Indeksonline.

Lexo me teper

Ahmeti e Sopjani biseduan për restaurimin e Xhamisë së Çarshisë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, bashkë me drejtorin e Drejtorisë për Kulturë, Rini e Sport në Komunën e Prishtinës, Besart Vllahinja, vizituan Këshillin e Bashkësisë Islame të Prishtinës, ku u pritën nga Kryetari Hetem Sopjani.

Lexo me teper

Mbi 50 anëtarë të familjes Klinaku nga Vushtrria dhurojnë gjak

Gjesti i jashtëzakonshëm i familjes Klinaku nga Bivolaku i Vushtrrisë është shembulli më i mirë i familjes shqiptare.

Lexo me teper

Marrëveshja mes Bashkësisë Islame dhe Agjensionit e regjistrit civil jep frytet e para duke kursyer mbi 10 milionë euro

Pas udhëzimit administrativ, marrëveshjes me Agjensionin e regjistrit civil dhe me Kryesinë e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, është arritur të largohen nga kjo skemë ata të cilët kanë përfituar joligjshëm duke kursyer mbi 10 milionë euro.

Lexo me teper

Në prani të prijësve fetarë, familja Gjonaj nga Gjakova ia fal gjakun e dy djemve familjes Hyseni nga Peja

Familjarët e dy djemve Gjonaj nga Gjakova, të cilët humben jetën në mëngjesin e të enjtes (02.02.2017) në një aksident komunikacioni, ia kanë shtrirë dorën e pajtimit familjes Hyseni nga Peja.

Lexo me teper

Xhamia e re në fshatin Saradran të Istogut

Ndërtimi i xhamisë së re në fshatin Saradran të Istogut u arrit me kërkesë të qytetarëve dhe iniciativën e Këshillit të Bashkësisë Islame Istog me në krye Muhamet ef.Lipaj dhe në bashkëpunim me KK Istog.

Lexo me teper

Fshati kosovar që nuk e feston Vitin e Ri

Ndërrimi i moteve festohet në mbarë botën, por jo edhe në fshatin Bresanë të Opojës.

Lexo me teper

Komuna e Prishtinës bën një hap për Xhaminë e Madhe

Bashkësia Islame e Kosovës kishte kërkuar me ngulm që të gjendet vendi për ndërtimin e Xhamisë Qendrore në Prishtinë, por kanë kaluar afro katër vite dhe nuk është vënë asnjë tullë në ndërtimin e saj. Për ndërtimin e saj duhet të lëshohet leja e ndërtimit nga Komuna e Prishtinës. Kjo e fundit para pak ditësh e ka formuar një komision për këtë punë.

Lexo me teper