Kulturë

KMSH dhe Ministria e Kulturës firmosin marrëveshjen e restaurimit të 5 xhamive

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Z. Skender Brucaj, priti në një takim pune Ministren e Kulturës, Znj. Mirela Kumbaro, takim në të cilin u firmos marrëveshja e restaurimit të 5 xhamive: Xhamia e Et’hem Beut në qendër të Tiranës, Xhamia e Beqarëve, Xhamia Mbret dhe Teqeja Halvetiane në Berat si dhe Xhamia e Pazarit në Gjirokastër.

Lexo me teper

Dijetari nga Tetova që u nderua nga Mbretëria Saudite

Dijetari i njohur nga Tetova, Mulla Mahmud Asllani, u nderua nga Mbretëria e Arabisë Saudite për kontributin e tij të dhënë në mësimin e fesë islame dhe në nxjerrjen e gjeneratave të tëra të hafizëve të Kur’anit Famëlartë.

Mulla Mahmud Asllani është shpallur si Mualimi më i sukseshëm në nivel botëror.

Dijetari shqiptar ka kontribuar në shkollimin e mbi 150 hafizëve, të cilët sot shërbejnë si imam në Tetovë, Kosovë, Turqi, Bosnje, Zvicër, Gjermani, Danimarkë, dhe vende të tjera. /mesazhi/

Lexo me teper

Xhamia më e madhë në Maqedoni planifikohet të hapet më 2020

Xhamia e Tophanës, më e madhja në Maqedoni, e cila është duke e ndërtuar nga ana e Fondacionit Turk të Çështjeve Fetare (TDV), pritet të hapet në vitin 2020, raporton Anadolu Agency (AA).

Lexo me teper

Në Sarajevë do të mbahet konkursi në hifz dhe xhuzin Amme

Rijaseti i Bashkësisë Islame në BeH, Departamenti i Çështjeve Fetare të Rijasetit, në bashkëpunim me Qendrën Kulturore "Mbreti Fahd" dhe Fondacionin "Hifzi i Kur'anit të Shenjtë" në Sarajevë, organizon konkursin e dytë në hifz dhe xhuzin e 30-të të Kur'anit të shenjtë në nivel të Rijasetit.

Lexo me teper

Sot, 27 vjet nga rihapja e xhamisë së Et’hem Beut në Tiranë

Komuniteti mysliman i Shqipërisë kujton sot 27 vjetorin e rihapjes së xhamisë Et’hem Beut

Lexo me teper

Mitropoliti Amfilohije: Nëse ka frikë Allahun dhe Ditën e Gjykimit në Mal të Zi do të ketë edukim fetar

Me rëndësi është që në shkolla të kthehet edukimin fetar. Në Bosnje dhe Hercegovinë është rivendosur dhe në këtë drejtim BeH ecën para Malit të Zi, tha në një intervistë Mitropoliti i Malit të Zi Amfilohije, i dyti për nga grada në mesin peshkopëve në kishën Ortodokse serbe me rastin e festës së Krishtlindjeve ortodokse.

Lexo me teper

Në Sanxhak anulohet festimi i Vitit të Ri: paratë e donacioneve shkojnë për jetimët

Në qytetet e rajonit të Sanxhakut nuk do të ketë organizim të Vitit të Ri, festime dhe koncerte në sheshe dhe në të hapur. Vetëqeverisja lokale në komunën e Sanxhakut për herë të dytë me radhë do të alokojë fondet e ndara për festimet publike për qëllime humanitare dhe ndihmë për fëmijët pa prindër, njofton tesheshi.com

Lexo me teper

H. Sulejman ef.Rexhepi dekorohet me Çmimin “Për arritje jetësore”, nga Presidenti Amerikan, Donald Tramp

Kreu i Bashkësisë Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi është nderuar me çmimin presidencial “për arritje jetësore” nga presidenti i SHBA-ve, Donald Tramp.

Lexo me teper

‘Me Xhaminë e Namazgjasë Turqia bëri realitet ëndrrën 100-vjeçare të popullit shqiptar’

Në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, punimet për ndërtimin e Xhamisë së Namazgjasë vazhdojnë pa ndërprerje, ndërsa aktualisht ajo ka marrë pothuajse pamjen e plotë për shkak edhe të avancimit të punimeve me ritme të shpejta.

Lexo me teper

Myftinia e Krujës organizon simpozium për Profetin Muhamed a.s

Myftinia e Krujës ka organizuar një simpozium për Krenarinë e Njerëzimit, Profetin Muahamed a.s.

Lexo me teper