Lajme nga Bota

Qendra Islame Shqiptare “Tulipan”, do t’i shërbejë shqiptarëve të Zvicrës.

Mbajtja e simboleve dhe veshjeve fetare në publik, është një temë e nxehtë në Francë, një shtet laik por që është edhe vendi me komunitetin më të madh mysliman në Europë

Gratë muslimane të veshura me shami në qytetin Newark, New Jersey, tani do të jenë në gjendje të punojnë si gra police.

Ky kanton përafërsisht numëron diku te 70 mijë musliman, në mesin e të cilëve komuniteti më i madh është shqipëtarë

Pogba agjëron çdo ditë të Ramazanit, dhe kështu ishte dje

Ministria e Haxhit dhe Umres para disa ditësh shpalli procedurën e kryerjes së Umres për pelegrinët që kanë mbërritur nga jashtë.

27-vjeçarja Kauthar Bouchallikht, me origjinë marokene, do të jetë deputetja e parë muslimane me hixhab që hyn në parlamentin e Holandës

Ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite në qytetet e Medinës dhe Mekës po ndërmerr aktivitete për të rritur përqindjen e të vaksinuarve në të paktën 60 përqind para 13 korrikut të këtij viti

Autoritetet Saudite kanë njoftuar se Xhamia e Pejgaberit a.s. në Medine do të hapë dyert për faljen e namazeve të teravive gjatë Muajit të Shenjtë të Ramazanit.

E veshur me hixhab dhe me Kuran në dorën e saj të djathtë, Hassan dha betimin dhe premtoi të mbështeste kushtetutën e këtij vendi me rreth 60 milion banorë të Afrikës Lindore.

Vota në Zvicër për të ndaluar mbulesën e fytyrës, duke përfshirë edhe mbulesat për tërë trupin apo për tërë fytyrën, të cilat përdoren nga gratë myslimane, shkel të drejtat e njeriut, ka thënë Zyra e Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut (OHCHR).

Tashmë thuajse edhe Zvicra është shtuar në listën e vendeve që ka ndaluar mbulimin e plotë të fytyrës

Zviceranët votuan në referendum pro ndalimit të veshjes së burkës në hapësirat publike.

Ministria Saudite e shëndetësisë njoftoi të martën se vaksinimi kundër virusit korona do të jetë kushti kryesor për haxhillëkun e këtij viti.

Parlamenti kanadez ka miratuar një ligj që e konsideron trajtimin e Ujgurëve nga Kina si gjenocid.

Këshilli Musliman i Britanisë (MCB) zgjodhi sekretaren e parë te pergjithshme nje grua, pasi votimi përfundoi javën që kaloi.

Saime Mohsin, e lindur në Pakistan, është zgjedhur si zëvendësprokurore e përgjithshme për shtetin e Miçiganit duke hyrë në historinë amerikane si “gruaja e parë myslimane që emërohet në një detyrë në tillë në SHBA”.

Ilhan Omar, muslimania e parë e mbuluar e Kongresit Amerikan, postoi një fotografi me një përshkrim
interesant në llogarinë e saj në Twitter gjatë inaugurimit të Joe Biden si presidenti i ri amerikan.

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka emëruar Indiano-Amerikanen dhe eksperten për zhvillimin ekonomik Sameera Fazili në një pozicion kyç të Shtëpisë së Bardhë.

Qeveria Zvicerane të martën rekomandoi votuesit që në referendumin e 7 marsit të refuzojnë propozimin për ndalimin e bartjes së burkës dhe nikabit nga disa gra muslimane duke thënë se një vendim i tillë do të dëmtojë turizmin.