Lajme nga Kosova

Me iniciativë të xhematit sot filloi rindërtimi i xhamisë së vjetër në Planejë të Hasit të Prizrenit.

Një mërgimtar nga fshati Çabër i Zubin Potokut ka marrë një vetiniciativë për të renovuar minarën e xhamisë së këtij fshati.

Mbrëmë, pikërisht në dhjetë netët e fundit të muajit Ramazan, Bashkësia Islame e Kosovës ka pranuar një donacion vakëf prej dy hektarësh tokë nga familja Pacolli.

Imami i xhamisë së qytetit të Klinës, Blerim Musliu, ka gjetur një zarf me 500 euro te dera e shtëpisë së tij.

Imami kosovar, Labinot Maliqi i ka bërë thirrje kryeministrit Albin Kurti që ta shfuqizojë sa më parë ndalesën e Udhëzimit Administrativ në Ministrinë e Arsimit, ku vajzat myslimane të cilat duan të shkollohen dhe njëkohësisht të praktikojnë hapur besimin e tyre.

Në Ditën Botërore e Shamisë, imami Labinot Maliqi e ka quajtuar bullizëm ndalesën e MASHT-it për bartjen e shamisë në shkolla.

Kryeministri Albin Kurti mori pjesë në manifestimin e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) kushtuar 70-vjetorit të themelimit të Medresesë së Mesme “Alauddin” në Prishtinë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, nëpërmjet një fjalimi në seancë të Kuvendit ka kërkuar të ndryshohet udhëzimi administrativ i Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit që ndalon bartjen e shamisë në hapësira shkollore.

Këshilli Kombëtar i Muslimanëve Kanadezë (NCCM), njoftoi se po mbledh nënshkrime për një peticion sipas së cilit kërkohet intervenimi i kryeministrit Justin Trudeau pasi një mësuese muslimane në provincën Quebec u largua pasi mbante shami në klasë

Mesditën e së dielës, pas namazit të ikindisë, persona të dyshuar kanë hyrë në Xhaminë Haxhi Ymer duke vjedhur një shumë të parave, vlera e të cilave nuk u dihet.

Sot, në fshatin Dumnicë e Poshtme e Vushtrrisë është vënë gurthemeli për ndërtimin e xhamisë.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, i ka uruar besimtarëve myslimanë festën e Ftier Bajramit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit.

Asnjërit lojtarë nuk i është imponuar të agjërojë Ramazanin, ata janë të vetëdijshëm për vendimin e tyre, por suksesi nuk na ka munguar në fushën e lojës

Kryeimami i Bashkësisë Islame në Kosovë (BIK), Vedat Sahiti, tha se respektojnë masat për parandalimin e përhapjes së Covdi-19 të vendosura nga Qeveria. Po ashtu ai theksoi se në xhami lejohen më shumë se 10 persona.

Sot, 22 vjet më parë, xhamia e fshatit Bresalc në Komunën e Gjilanit ishte djegur tërësisht nga ushtria paramilitare serbe, e cila po ushtronte terror ndaj popullatës shqiptare dhe objekteve fetare anë e mbanë̈ vendit.

Në jehonën e tekbireve u bë përurimi i Xhamisë së re në Fshatin LLugaxhi.

Familja Zhegrova ka bërë një gjest të jashtëzakonshëm duke dhuruar 45 ari tokë për Këshllin e Bashkësisë Islame në Vushtrri.

Një qytetare e Prishtinës e nacionalitetit serb ka vdekur sot. Ajo ishte duke jetuar më Shtëpinë e Pleqve dhe nuk kishte askënd për t'i kryer ceremonitë fetare.

u mbajt Ceremonia e Diplomimit për 3 gjeneratat që kanë përfunduar me sukses projektin arsimor të Këshillit të Bashkësisë Islame të Ferizajt – Akademia e Studimeve PNFBI.